Томислав Дончев: Европейски средства за коронавируса към момента не са постъпили
Вицепремиерът не изключва нова актуализация на бюджета
До момента не са постъпили европейски средства за справяне с коронавируса, кой каквото и да ви обяснява, заяви в Сутрешния блок на БНТ вицепремиерът Томислав Дончев. Дали ще постъпят, зависи от това дали ще бъдат приети предложенията на ЕК в този или друг вид. Според него сегашното предложение е добро за Европа и България, тъй като дава шанс не само за възстановяване, но и за интензивно развитие на икономиките на страните членки.
Въпреки че имаме по-голям брой случаи на коронавирус, те са ясно географски локализирани, тестването е много по-ефективно. По-скоро допускам, че мерките ще са в огнищата, каза още Дончев. По думите му сега сме в период, в който трябва да се прилагат фини ограничителни мерки.
Вицепремиерът каза, че няма икономически сектор, който да не изтъква, че е приоритетен, като не изключи, че по-ниският Данък добавена стойност за ресторантьори, хотелиери, книги и детски храни може да остане и като постоянна мярка.
Според Дончев световната практика показва, че редуциране на ставката не води до намаляване на цената за потребителите. Ресторантьорите, например, са били честни и не са изтъквали, че ще намалят цените, а мярката ще бъде в подкрепа на бизнеса и за неговото изсветляване, тъй като не е еталон за адекватна данъчна отчетност.
Мярката 60/40 ще бъде удължена до септември, но спокойно може да функционира и след това. До момента има почти 16 000 заявления за 270 000 работни места, което по думите на вицепремиера Дончев означава, че ако мярката не работеше, безработицата щеше да е двойно по-висока.
Мярката ще бъде разширена, ще бъде направена по-гъвкава, като плавно във времето ще се трансформира в модел за субсидирана заетост. За някои сектори се предвижда интензитетът на помощта да бъде по-висок.
Не се изключва актуализация на бюджета, каза Дончев. Всички допълнителни мерки могат да бъдат осигурявани както на база разходи от бюджета, така и със средства по линия на кохезионната политика.