Строителният сектор запазва ритъма на работа
Притеснения сред фирмите в бранша са свързани със сроковете по оперативните програми
Извънредното положение очевидно има отражение върху цялата икономика, но за момента повечето ни строителни компании като че ли са запазили ритъма на работа, отчитат от Федерацията на независимите строителни синдикати - КНСБ. Това съобщиха от пресцентъра на синдиката.
Притеснения сред фирмите в бранша са свързани със сроковете по оперативните програми, тъй като изостават с усвояването на европейски средства в настоящия програмен период, както и какво ще се случи с обществените поръчки и дали наистина работата по тях ще спре.
"Защото спре ли строителството, спира икономиката", се посочва в становището и се допълва, че Камарата на строителите в България също излезе с позиция, че строителството трябва да продължи.
Към края на септември 2019 г. заетите в строителния сектор са 131.1 хил., или 5.7 на сто като дял от общо наетите за страната, сочат данни на КНСБ. Продукцията за същия период е 11.3 млрд. лв.
Едно от притесненията на повечето фирми, работещи по обществени поръчки, е да се пренасочи финансирането в посока борба с вируса и да има спиране на строителните обекти, тъй като за бранш като нашия, където сроковете са от изключително значение, силно влияние ще окаже спирането на доставките на различни материали и услуги, посочват от Федерацията на независимите строителни синдикати - КНСБ.
"Отговорността на нашите строителни фирми е за милиарди, в този смисъл всяко забавено или грешно решение ще води до срив, неизплащане на дължимите суми за работни заплати на всички заети, както и освобождаване на персонал", заявяват още от синдиката.
Дейността по обектите продължава при спазване на дисциплина, ползване на дезинфектанти и маски, правила за разпределение на хората, които са на работа, за да може да се спазва нужната дистанция между тях.
От синдиката са отправили към всички синдикални членове най-важните препоръки, свързани с предпазване от коронавируса, а те съответно към всички работещи. За целта е използвана и помощта на Комитетите и групите по условия на труд в съответните предприятия по места, където има такива. В предприятията всяка седмица веднъж или повече пъти се извършват проверки от страна на РЗИ именно за спазването на тези мерки.
За обектите на открито е направена оптимизация във връзка с препоръките на кризисния щаб. При почивките и храненето на строителните работници се спазва принципът за неструпване на хора в помещенията и местоработата. Извършва се електронно измерване на температурата на входа на предприятието преди започване на работа.
Има работодатели, които раздават витамини на своите служители, допълнително са снабдени с вода и напитки.
Фирмите, в които ФНСС има синдикални организации и към настоящия момент не са преустановили дейността си, нито пък са предприели дори частични действия спрямо персонала си в тази насока са: "Хан Омуртаг", Щрабаг ЕАД, "Софинвест", "Метекно - АД България" с клон град Плевен, всички големи циментови заводи като - Златна Панега Цимент, "Девня цимент", "Холсим България". Всички те работят на пълни обороти, при спазване на всички санитарни изисквания, а на места има сформиран Кризисен щаб, който следи за спазване на мерките и използването на защитните облекла и маски.