Коментари - Кой плаща митата и на кого помагат? | business.dir.bg
назад

Кой плаща митата и на кого помагат?

Възможното влияние върху търговския баланс на САЩ

Обратно в новината
| Автор: Велизара Захариева, стажант в Института за пазарна икономика

Коментари - Кой плаща митата и на кого помагат? | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Коментари

Кой да плаща. Американците си плащат разбира се. Когато внасят от ЕС стоката стои на митницата, плащат си митото и стоката се освобождава.

Митата не остават в сферата на икономиката. Те водят до: • срив на цели индустрии (особено с висока зависимост от внос), • загуба на работни места, • социално напрежение, което лесно се канализира в политически радикализъм.

Кой ще плаща ли ?? Никой ! Пазарът САМ .. ще се пренареди , Там където има Най малки мита , за там ще се прави износа ...останалите да го духат и да си БРОЯТ ..НЕ получените пари от Високите им мита !;)

Всъщност зад текущия конфликт с тарифите стои по-големият въпрос за пренареждане на световния ред. Това е търговска война между двете световни сили - САЩ и Китай, и сега въпросът е и за мястото на останалия свят в тази търговска война. (Респективно - за ролята на долара като световна резервна валута). Тоест - анонсираните от Тръмп договорки за митата с отделните страни (споменават се 50, 60, 70, 75,..,) могат да си разглеждат и в този по-широк план.

Понеже МАГА ватите схащат по-бавно, да поясня. Няма такова нещо като справедлив и несправедлив търговски дефицит. Като не искаш търговски дефицит, не купувай от там. Ако искаш и сто милиона процента мита на вноса си сложи - твоя си работа и право. Ще ги плащат твоите граждани и твоята икономика. Ще печели (евентуално) държавата, за сметка на собствените си граждани (крайният потребител).

Намерили финансиране от грантове, събрали се 5 човека в един апартамент и се кръстили "Институт за пазарна икономика"...

Освен че има 2 вида мита - върху внасяните и изнасяните стоки (и услуги), трябва да се прави и друго разграничение - при вносните мита. При вноса има мита върху вносните готови стоки и продукти и върху такива, които като краен продукт са създадени (асемблирани) в страната, но материали или масти от тях са внос. Както е при автомобилите, самолетите, военна и друга техника,… Друг съществен момент е, че при търговския дефицит на САЩ трябва да се отчита, че поради това, че доларът е световна резервна валута, доларите, които външните производители получават от внесените им в Америка стоки - голяма част - СЕ ВРЪЩАТ ОБРАТНО В САЩ - с тях се закупува американски дълг (държавни облигации…) и акции, и така се стимулира американската икономика и ръстът на БВП на САЩ. И друго - има внос на стоки, които са произведени навън, но от … изнесени производства от американско бизнеси и инвеститори, тоест печалбите отиват при тях… Затова да се твърди, че търговския дефицит ощетява (ограбва) САЩ не е прецизно - той може да ощетява в едно отношение (работни места), но облагодетелства други (бизнеси с печалбите, потребителите - с ниски цени,…) в Америка.

въпреки високите вносни мита, като същевременно държим крайната потребителска цена там непроменена за сметка на по-ниски печалби у нас - ами то освен домакинска тор (онова кафявото от тоалетната) друго не се сещам

Митата не са проблем. Те са резултат. Мита се налагат, когато има несправедливост в международната търговия. Напр. когато някой започне да си печати пари и да пазарува на корем. Тогава има мита.

точно печатането на пари може да се спести чрез въвеждането на митата

Да се спести? Ха, а него кой го плаща? Връзката е вярна, последователността е обратна. Мита се налагат заради печатане на пари. Печатарите са основно банкери и ИТ, които изнасят парична ентропия чрез системи за контрол. Виновниците се виждат с невъоръжено око.

Добре сте се постарали, ама сте пропуснали да отбележите, че има и "износни мита". Обикновено се прилагат когато държавта иска да ограничи износът на стратегически важен продукт или суровина, но все пак не иска да го забранява напълно.