Срив: "Великолепната седморка" дружно изтри $1 трилион от стойността си
Технологичните компании поевтиняват. Инвеститорите избягват по-рисковите активи на фона на опасенията на пазарите, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия
"Великолепната седморка" от най-големите американски технологични компании регистрира сериозен спад на акциите си преди откриването на Уолстрийт и в първия част след началото на редовната търговия, като общите загуби възлизат на около 1 трилион долара, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Още по темата
Най-губещи са книжата на "Епъл" (Apple) и "Енвидиа" (Nvidia), след като в събота холдингът "Бършайър хатауей" (Berkshire Hathaway) обяви, че е намалил наполовина дела си в производителя на "айфоните", а от "Енвидиа" съобщиха, че ще забавят с три месеца пускането на следващите си чипове с изкуствен интелект заради проблеми с дизайна.
Акциите на "Алфабет" (Alphabet), "Амазон" (Amazon), "Мета платформс" (Meta Platforms), "Майкрософт" (Microsoft) и "Тесла" (Tesla) спаднаха средно с 12,2 на сто в предпазарната търговия.
Сериозен спад регистрират и компаниите, произвеждащи полупроводници и също наблягащи на изкуствения интелект - "Адвансд майкро дивайсис" (Advanced Micro Devices), "Интел" (Intel), "Сюпър майкро компютър" (Super Micro Computer) и "Броудком" (Broadcom), чиито книжа се сринаха с над 10 на сто.
Сривът на Уолстрийт
Основните индекси на Уолстрийт откриха днешната търговия със срив, като инвеститорите се опасяват, се САЩ навлизат в рецесия след слабите данни за трудовия пазар, оповестени в петък и решението на Управлението за федерален резерв по-рано през седмицата да остави основните лихви без промяна поне до септември, предадоха световните агенции.
Разпродажбите на фондовите борси продължават след слабите данни в петък и решението два дни по-рано на Федералния резерв (Фед, централната банка на САЩ) да остави основните лихви без промяна. От Фед обаче дадоха да се разбере, че през септември предстои понижение на лихвите.
Промишленият Дау Джоунс (Dow Jones) загуби 1013,47 пункта или 2,55 на сто до 38 723,79 пункта.
По-широкообхватният Стандард енд Пуърс 500 (S&P 500) спадна със 185,42 пункта или 3,66 на сто до 5151,14 пункта.
Високотехнологичният Насдак (Nasdaq) се срина с 683,68 пункта или 4,08 на сто до 16 139,53 пункта.
Инвеститорите избягват по-рисковите активи на фона на опасенията на пазарите, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.
Водещите европейски фондови борси отбелязаха значителни понижения на основните си индекси в предиобедната търговия. Това стана на фона на продължаващия срив на акциите на технологичните фирми, както и на поевтиняване на ценните книжа на редица финансови компании.
САЩ не изглеждат като страна в рецесия, въпреки обявените в петък по-слаби от очакваното данни за трудовия пазар, заяви президентът на Управлението за федерален резерв в Чикаго Остан Гулсбий, пред Си Ен Би Си, цитиран от Ройтерс и БТА.
Той допълни, че ръководителите на Фед трябва да следят внимателно ситуацията, за да не изпуснат момента да свалят лихвените проценти.
"Искате де сте рестриктивен, ако смятате, че има опасност от прегряване", заяви Гулсбий. "Данните, според мен, не изглеждат като прегряване."