Икономиката на САЩ е нараснала повече от очакваното - с 2,8% през второто тримесечие
Инфлацията значително се забави, но цените остават доста над предпандемичните си равнища
Икономиката на САЩ е нараснала с 2,8 на сто през второто тримесечие на 2024 г., надминавайки прогнозите, предаде Асошиейтед прес, на която се позова БТА.
САЩ
- Шефът на "Джей Пи Морган" става за министър на финансите, ако Тръмп спечели изборите в САЩ
- Спадащата инфлация повиши седмичните печалби по пазарите на акции в Европа и САЩ
- МВФ: САЩ да започнат да намаляват лихвите
- Годишната инфлация в САЩ стига тригодишно дъно
- Тежки дни предстоят за собствениците и наемателите на жилища в САЩ
Икономисти, анкетирани от "Дау Джоунс, очакваха темп от 2,1 на сто след растежа от 1,4 на сто през първото тримесечие.
Американската икономика, която надминава по темп на растеж чуждестранните си партньори въпреки повишаването на лихвите от Управлението за федерален резерв (УФР) през 2022 г. и 2023 г., продължава да бъде подкрепяна от устойчивия трудов пазар, дори след като безработицата нарасна до 4,1 на сто - максимум от две години и половина.
Инфлацията, отчитаща разходите за лично потребление (PCE), без силно променливите категории храни и енергия, е била на ниво 2,9 на сто през второто тримесечие след ускоряването й до 3,7 на сто през първия тримесечен период на годината - добра новина за УФР преди заседанието по парична политика на банката идната седмица. Този ценови индекс е сред инфлационните показатели, следени от централната банка в усилията й за постигане на целевата инфлация от 2 на сто.
Състоянието на икономиката привлича силно вниманието на американците на фона на надпреварата за президентските избори през ноември, която през последната седмица претърпя обрат с оттеглянето на действащия президент Джо Байдън.
Макар инфлацията значително да се е забавила спрямо максимума от 9,1 на сто през 2022 г., цените остават доста над предпандемичните си равнища.
Забавянето от тази година до голяма степен отразява много по-високите лихви по ипотечни кредити и потребителски кредити (голяма част за закупуване на автомобили), кредитни карти и множество бизнес кредити в резултата от по-високите основни лихви.
Въпреки солидния темп на растеж перспективите за второто полугодие са неясни. Трудовият пазар се забавя, което ще се отрази върху растежа на заплатите.
Делът на спестяванията е значително под предпандемичното си ниво и според икономистите по-голямата част от ефектите от повишените референтни ставки тепърва ще бъдат усетени. Приходите на щатските и местните власти също се забавят, което може да подкопае разходите.
Има и опасения за нови мита, ако бившият президент Доналд Тръмп се върне в Белия дом след изборите.
Въпреки това рецесия не се очаква, като за тази година се прогнозира облекчаване на паричната политика.