Симеон Дянков: Вървим към бюджетен дефицит над 5%
В план-сметката за догодина отсега има дупка от половин милиард лева
Бюджетният дефицит на България може да надхвърли 5% до края на годината, предупреди председателят на Фискалния съвет и бивш финансов министър Симеон Дянков. В интервю за предаването "Тази сутрин" по bTV той определи ситуацията като тревожна и настоя за по-решителни мерки за управление на публичните финанси.
"Може би ще говорим за наднормен дефицит с няколко процента", заяви Дянков, обръщайки внимание, че към края на юли дефицитът вече е надхвърлил 2%. "Последният път, когато това се случи, беше през 2014 г., когато годината приключи с дефицит от 5,4%. Сега вървим нататък", обясни той.
Освен това, по думите му вече има дупка от ½ млрд. лв. (500 000 лв.) в бюджета за 2026 г., защото банките са платили предварително корпоративния си данък. А са се съгласили да го направят, за да избегнат въвеждането на данък свръхпечалба. Това е била една от мерките, предложени от експерти за увеличаване на приходите в бюджета, разкри Дянков.
"Правенето на бюджет е сравнително лесно - имаш приходи, имаш разходи, или трябва да вдигаш приходите, или трябва да намаляваш разходи. Това, което Фискалният съвет предложи, беше начини за увеличаване на приходите, които в България не вървят добре - тази година, за следващата ще е още по-сложно. Когато премиерът казва: "не, това няма да го пипаме", значи остават само да се намаляват разходите. А шансът това да стане го няма реално. И влизаме в бюджетната процедура за 2026 г. с вързани ръце", коментира Дянков. Освен данък свръхпечалба за банките, какъвто вече има в 16 държави от Европейския съюз, като варианти за вдигане на бюджетните приходи е било предложено и увеличаване на местните данъци и такси, които не са променяни от много години, посочи още той.