Силен сблъсък между ОПЕК и ЕС, ООН призова за помирение
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова за компромис за поетапен отказ от изкопаемите горива
Н призова страните от целия свят на КОП28 да постигнат компромис за поетапен отказ от изкопаемите горива. Гутериш пристигна в Дубай в последните, решителни дни и часове на преговорите за оформяне на заключителните документи на конференцията на ООН за климата, съобщи специалният пратеник на БТА.
КОП28
- ЕС: Енергетиката да се освободи от изкопаеми горива доста преди 2050 г.
- Европейската комисия обяви край на зависимостта от руските изкопаеми горива
- Чистата енергия може да намали наполовина вноса на изкопаеми горива от Турция до 2030 г.
- Шейсетте най-големи банки имат $1.35 трлн. кредитни експозиции, свързани с изкопаеми горива
На пресконференция пред десетки журналисти Гутериш призова за споразумение за поетапен отказ от изкопаемите горива, като посочи, че всяка страна може да се движи с различен темп към постигането на тази цел.
Призивът на генералният секретар на ООН дойде след отпора на петролния картел ОПЕК конференцията за климата да се знимава само с климатичните промени, но не и с изкопаемите горива. На това ЕС веднага реагира с настояването КОП 28 да постави началото на края на изкопаемите горива.
Време е за компромиси, призова Гутериш. В разделения и фрагментиран свят КОП28 може да покаже, че многостранните преговори и взаимоотношения остават най-добрия инструмент за справяне с предизвикателствата.
Той посочи, че Глобалната равносметка, която представлява преглед на постигнатото от страните по целите на Парижкото споразумение, трябва да признае необходимостта от поетапен отказ от изкопаемите горива. Преходът да отчита националните особености, да комбинира амбиция и справедливост, призова генералният секретар на ООН.
Затова моето предложение е за създаване на Пакт за климатична солидарност в подкрепа за развиващите се икономики. Всяка от страните ще реформира икономиката си със свой темп, важно е да постигнем климатична неутралност до 2050 г., подчерта Гутериш.
Отпорът на ОПЕК
Петролният картел призова страните, членуващи в него, да отхвърлят "проактивно" по време на преговорите на КОП 28 всякакво споразумение, което взима под прицел енергиите на базата на изкопаемите горива.
Саудитска Арабия и Русия са сред няколкото държави, които настояват конференцията в Дубай да се съсредоточи само върху намаляването на замърсяването на околната среда, а не върху борбата с изкопаемите горива, които го причиняват.
"Нуждаем се от реалистични подходи за справяне с емисиите", заяви генералният секретар на ОПЕК Хайтам ал Гайс в коментар, прочетен от официално лице. "Такива, които дават възможност за икономически растеж, помагат за изкореняване на бедността и същевременно увеличават устойчивостта", подчерта той.
По-рано тази седмица петролният картел изпрати писмо, в което призова своите членове и съюзници да отхвърлят всяко споменаване на изкопаемите горива в окончателното споразумение на срещата на върха, като предупреди, че "неоправданият и непропорционален натиск срещу изкопаемите горива може да достигне критична точка".
ЕС: Това е отвратително
ЕС настоява КОП28 да постави началото на края на изкопаемите горива, съобщи електронното издание на неправителствената организация Международен институт за устойчиво развитие, която следи развитието на преговорите на конференцията за климата.
На заседание на високо равнище в събота Тереса Рибера, министър на екологичния преход на Испания - страната ротационен председател на ЕС, е подчертала необходимостта от прекратяване на производството и потреблението на изкопаеми горива и за гарантиран достъп на всички до възобновяема енергия, включително и чрез намаляване на цената на капитала. КОП28 трябва да постави началото на края на изкопаемите горива, е казал Вопке Хукстра, еврокомисар за климатичното действие.
"Мисля, че това е едно много отвратително нещо от страна на страните на ОПЕК", заяви Рибера. "ЕС трябва да се обедини с много други страни, повечето от които са част от тази конференция, за да се уверим, че ще постигнем значителен и продуктивен резултат относно излизането от енергийте на основа на изкопаемите горива и относно енергийния преход, като същевременно осигурим енергия за всички", заяви Тереса Рибера пред журналисти в Дубай.
Индия, Китай и потърпевши от климатичните промени страни
Други държави, включително Индия и Китай, не подкрепиха изрично поетапното намаляване на изкопаемите горива на КОП28, но подкрепиха популярния призив за увеличаване на възобновяемата енергия.
Индийският министър на околната среда, горите и климатичните промени Бхупендер Ядав поиска "равенство и справедливост" във всяка сделка, като заяви, че богатите страни трябва да водят глобалните действия в областта на климата.
Страните, уязвими към климатичните промени, заявиха, че отхвърлянето на споменаването на изкопаемите горива на КОП28 ще застраши целия свят.
"Нищо не излага на по-голям риск благоденствието и бъдещето на всички хора на Земята, включително и на всички граждани на страните от ОПЕК, от изкопаемите горива", посочи в изявление пратеникът на Маршаловите острови по въпросите на климата Тина Стеге.
На финалната права
Тъй като е планирано срещата на върха да приключи във вторник, министрите от близо 200-те страни, събрали се в Дубай, се включиха в опитите за излизане от безизходицата, свързана с изкопаемите горива.