Франция използва "всички средства", за да блокира приемането на договора за свободна търговия между ЕС и страните от Меркосур, каза министърът на икономиката Антоан Арман, цитиран от Франс прес и БТА.

"Използваме всички средства, включително институционални и на европейско ниво, така че сделката с Меркосур в този й вид да не бъде одобрена", заяви Арман в интервю за "Сюдрадио" (SudRadio). "Стремим се да убедим партньорите си, които понякога се колебаят", добави той. 

Европейската комисия настоява сделката да бъде сключена на срещата на върха на Г-20 в Бразилия на 18 и 19 ноември. 

Френските фермери обявиха, че от следващата седмица започват масови протести, ако споразумението бъде прието. 

Валонската фермерска организация ФУГЕА смята, че споразумението е опасно за фермерите и казва, че то "противоречи на амбициите на Зеления пакт и стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство". 

Организацията отбеляза, че Бразилия наскоро е признала, че не може да гарантира, че говеждото й месо не е третирано с продукти, забранени в ЕС, например хормони.

Българският фермерски съюз съобщи, че в говеждото месо, внесено от Бразилия, са открити множество опасни хормони като естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради опасност от рак, но широко използван в Латинска Америка. Това е било установено след неотдавнашна проверка на Генералната дирекция на ЕК "Здравеопазване и безопасност на храните".

Освен това царевицата и захарната тръстика, внесени от Бразилия, се обработват с многобройни пестициди, като например атразин, който е изключен от употреба в Европейския съюз от над 15 години. Различните стандарти за безопасност и опазване на околната среда правят това търговско споразумение неустойчиво за производителите в ЕС и неконкурентно за фермерите и представляват риск за потребителите, коментира Георги Стоянов, председател на БФС, цитиран в съобщение на организацията.

Блокът Меркосур включва Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и Боливия.