Срещу сделката с Меркосур: Белгийски земеделци блокираха границите с Германия и Франция
Протестът им е срещу предложеното споразумение за свободна търговия между ЕС и държавите от Меркосур - Бразилия, Аржентина, Уругвай, Парагвай
Белгийски земеделци организират днес пореден 24-часов протест срещу сключването на търговско споразумение между ЕС и държавите от Меркосур (Бразилия, Аржентина, Уругвай, Парагвай и Венецуела), съобщиха местни медии. Участниците в протеста са разположени по границите с Германия и Франция, където са блокирали магистрали и основни пътища, предаде БТА.
Протестиращите настояват, че подобно споразумение не трябва да се сключва, защото е неизгодно за тях. Те отбелязват, че южноамериканските им колеги работят при по-ниски изисквания, което ще доведе до по-евтин внос в ЕС на земеделски стоки.
Държавите от Меркосур са основни доставчици на кюспе, соя, кафе, чай, говеждо месо и плодови сокове, се отбелязва в съобщение на Съвета на ЕС. Аржентина е водещ доставчик на говеждо месо, а Бразилия - на птиче месо, захар и етанол.
Основният износ от ЕС за държавите от Меркосур е съставен от маслиново масло, спиртни напитки, преработени зеленчуци, ябълково вино и оцет.
През 2019 г. ЕС сключи принципно споразумение с Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай за премахване на високите мита за основния износ от ЕС. Сред държавите от ЕС днес няма единодушие за сключване на трайно споразумение, като сред основните противници е Франция. Очакваше се сделката да бъде подписана тази седмица в Монтевидео от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, но от комисията уточниха, че тя няма да пътува, както бе предвидено.
LIVE: Mobilization of Farmers in #Belgium
В средата на ноември в Брюксел се състоя пореден протест на европейски земеделци срещу споразумението с Меркосур, а в края на месеца техни колеги протестираха пред Европейския парламент в Страсбург.
ЕС е раздвоен по отношение на търговското споразумение с МЕРКОСУР
Спорното споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и страните от южноамериканския търговски блок (МЕРКОСУР), което се обсъжда от 25 години, продължава да разделя Европа.
Европейската комисия, насърчавана от страни като Германия и Испания, изглежда склонна да подпише споразумението, което ще позволи на латиноамериканските страни да изнасят по-големи количества говеждо месо, пилешко месо или захар, без да плащат мита в Европа.
Някои страни от ЕС обаче блокират по-нататъшното развитие по споразумението, като водещо място в опозицията заема Франция. Сега Франция се опитва да убеди други държави от ЕС да се присъединят към нея, за да се формира малцинство, способно да блокира приемането на споразумението.
Сделката между ЕС и МЕРКОСУР има за цел да създаде една от най-големите зони за свободна търговия в света, обхващаща над 700 милиона души. Основната й задача е да се намалят митата и да се стимулира търговията. Предлаганите мерки не се отнасят за Боливия, която неотдавна се присъедини към МЕРКОСУР, и Венецуела, чието членство беше преустановено от 2016 г.
Пактът беше предложен за обсъждане през 1999 г., а през 2019 г. беше постигната договореност. Но той все още не е ратифициран и продължава да бъде отхвърлян от европейските земеделски стопани, които са обезпокоени от нелоялната конкуренция и дъмпинговите цени в полза на южноамериканските продукти. Смята се също така, че в споразумението липсват адекватни екологични, социални и здравни стандарти.
ЕС вече е основен пазар за страните от МЕРКОСУР. Според сайта на МЕРКОСУР през 2023 г. Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай са изнесли за ЕС храни и различни селскостопански продукти на обща стойност почти 24 млрд. долара (22,7 млрд. евро). Това представлява 13,3 % от общия износ на тези четири държави извън МЕРКОСУР.
Евростат оценява вноса на селскостопански продукти в ЕС от Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай на 18,4 млрд. евро през 2023 г. (без тютюн и сол). На тези четири държави се падат 12,6% от вноса на 27-те държави членки на ЕС, в стойностно изражение.