Министърът на финансите на Великобритания Рейчъл Рийвс заяви вчера пред Камарата на общините (долната камара на британския парламент), че на 30 октомври ще представи новия проектобюджет на страната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Рейчъл Рийвс представи пред британските депутати бюджетните и финансови приоритети на новото правителство. То беше формирано, след като Лейбъристката партия спечели убедително парламентарните избори във Великобритания на 4 юли. Проектобюджетът ще отразява плановете на правителството за промени на данъците и на планираните бюджетни разходи, посочва Ройтерс.

Британският финансов министър обяви, цитирана от "Скай нюз", че е открила "черна дупка" в разходната част на настоящия бюджет на страната, която е в размер на 20 милиарда британски лири (23,75 млрд. евро). Този бюджет беше приет по предложение на предишното правителство на Великобритания, формирано от Консервативната партия. Тя е основен политически опонент на лейбъристите, посочват политически анализатори.

Рийвс посочи, че е взела "трудното решение" да бъде ограничено изплащането на енергийни помощи, които получават британските граждани, достигнали пенсионна възраст. По този начин тя планира да бъде намален бюджетния дефицит на Великобритания. През настоящата финансова година той възлиза на 4,5 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Това е най-ниското му равнище след периода отпреди пандемията, посочва Ройтерс.

Пол Джонсън, директор на Институтът за фискални изследвания, заяви вчера пред Би Би Си, че "дупката" от 20 млрд. британски лири, която правителството се опитва да запълни, е приблизително равна на цената на предизборното намаляване на ставките за обществено осигуряване, предприето от консерваторите.

"Ако тези съкращения са били извършени със съзнанието, че има такава дупка, това меко казано не е добра политика", добави той.

Канцлерът на херцогство Ланкастър Пат Макфадън заяви също вчера, че предизборното обещание на Лейбъристката партия е да не вдига данъците върху доходите и да не повишава ставките за обществено осигуряване или данъка добавена стойност (ДДС) и това остава непроменено.

Макфадън каза пред телевизия "Скай нюз", че "това, което разбрахме, след като дойдохме на власт, е, че нещата са много по-зле, отколкото смятахме, и предишното правителство е виновно за това, че е бягало от ситуацията". И даде за пример схемата за репатриране на мигранти в Руанда, за която по-рано бе изчислено, че ще струва 400 милиона британски лири.

"Наскоро разбрахме, че тя всъщност струва 700 милиона британски лири, а в бъдеще ще бъдат похарчени още", заяви Макфадън във връзка с вече отменените планове за изпращане на мигранти в африканската държава.