Путин: БРИКС ще генерира занапред по-голямата част от световния икономически растеж
Русия има желание, заедно с други страни партньори, да предложи пълна промяна на световната финансова система и слагане края на доминацията на американския долар.
БРИКС ще генерира по-голямата част от глобалния икономически растеж през следващите години в сравнение с този на развитите западни държави, благодарение на размера на националните икономики и бързият им ръст. Това обяви днес руският президент Владимир Путин, цитиран от Ройтерс и БТА.
Още по темата
Путин ще бъде домакин на срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на Република Татарстан в рамките на Руската федерация.
"Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Република Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ, ще бъде изградена като силен противовес на Запада в световната политика и търговия", изрази надежда руският президент.
"Страните в нашата организация са по същество двигателите на глобалния икономически растеж. В обозримо бъдеще БРИКС ще генерира основното увеличение на глобалния БВП", каза Путин пред служители и бизнесмени на бизнес форум на БРИКС в Москва. "Икономическият растеж на страните членки на БРИКС все по-малко ще зависи от външно влияние или намеса. Това по същество е икономически суверенитет", добави той.
Срещата на върха на БРИКС следващата седмица се представя от Москва като доказателство, че усилията на Запада да изолира Русия заради действията ѝ в Украйна са се провалили.
Русия има желание, заедно с други страни партньори, да предложи пълна промяна на световната финансова система и слагане края на доминацията на американския долар.
Китай, Индия и ОАЕ потвърдиха днес, че техните лидери ще присъстват на срещата на върха.
Путин цитира някои от инициативите, които Русия е очертала преди срещата, включително съвместна система за трансгранични плащания и презастрахователна компания.
Той призова Новата банка за развитие, единствената действаща международна институция за развитие на БРИКС, да инвестира в технологии и инфраструктура в страните от Глобалния Юг.
"Като институция за развитие банката вече служи като алтернатива на много западни финансови механизми и ние естествено ще продължим да я развиваме", отбеляза Путин. Той призова за повече инвестиции в сферите на електронната търговия и изкуствения интелект.
Руският президент се опитва да насърчи нови транспортни проекти на страната като Арктическия морски път и Международния транспортен коридор "Север-Юг", свързващ Русия със Персийския залив и Индийския океан през Каспийско море и Иран.
"Това е ключът към увеличаването на товарния транспорт между евразийския и африканския континент", допълни Путин.