Пенсионната система в България е 3-стълбова, основаваща се на модел на дефинираните вноски. Първият стълб е държавно обществено осигуряване (ДОО) и се предоставя от Националния осигурителен институт (НОИ). Той работи по модела "Бисмарк" - солидарна система, при която се плащат пенсии и обезщетения по покритите рискове (майчинство, безработица, болест - временна и трайна, старост, инвалидност) на всяко лице, спрямо неговия осигурителен принос. При положение, че лицето е било с по-малък осигурителен стаж, то получава социална пенсия за възраст, при навършване на 67 години, в размер, определян с постановление от Министерския съвет.

За 2024 г. размерът ѝ е 307,07 лв. Плащанията по този модел социално осигуряване стават на принципа Pay-As-You-Go, или иначе казано, акумулират се от осигурителни вноски чрез НАП до 30-о число всеки месец, добавя се една "малка" част субсидиране от Държавния бюджет (за 2024 г. в Бюджета за социално осигуряване дефицитът, осигуряван от държавата под формата на вноски от Държавния бюджет е в размер на почти 12 млрд. лв. от общ Бюджет за социално осигуряване 24 млрд. лв., или 50%) и на 7-о число следващия месец се изплащат обезщетенията по покритите рискове от НОИ.

Вторият стълб на социално осигуряване е на капиталов принцип и пак работи на модела на дефинираните вноски (5% от осигурителния доход, разбит 2,6% за осигурителя и 2,4% за осигуреното лице). Той се осъществява чрез дружества, управляващи пенсионни фондове. В България тези дружества, лицензирани от КФН, са 10 на брой. Те извършват своята дейност по управление и инвестиране на пенсионните фондове чрез точно определени финансови рамки. Самите пенсии на осигурените в тях лица се съхраняват и натрупват в индивидуални партиди, инвестирани и носещи определена доходност за периода.

Третият стълб на социално осигуряване е доброволното социално осигуряване под формата на доброволен пенсионен фонд (ДПФ). Той е с доброволен характер, незадължителен, и може да е на принципа на дефинираните вноски или на дефинираните плащания. Периодът за инвестиция също е избираем.

С промените приети от КФН през лятото на 2024 г. става възможно пенсионните дружества да получават по-голяма доходност върху партидите. Промяната предлага разграничаване на инвестираните портфейли, като всяко осигурено лице има правото да заяви начина на инвестиция на неговия портфейл - агресивен или не. При по-агресивни начини на инвестиция рисковете са по-големи, но за сметка на това доходността по фонда е по-голяма. Този модел е по-ефикасен за лица , на по-млада възраст, с повече активен живот на пенсионния им фонд, при положение, че възникне отрицателна доходност или загуби от агресивния подход на инвестиране. Така ще има време и възможност да се избие този негативен ефект. При по-аристократичния подход инвестиране доходността е по-малка, също и рискът. Тя е подходяща за лица след 50-55-годишна възраст, или в края на активния живот на пенсионния им фонд, защото рискът от чисти загуби без вариант за избиване е доста по-голям.

Благодарение на тези промени КФН заедно с пенсионните дружества целят да се постигне по-голяма доходност от фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, така и коефициентът на заместване на пенсията след излизане от работна сила да се увеличи.

Коефициентът на Щарк също би могъл да се вдигне, като по този начин дружеството може да привлича допълнителни инвеститори, благодарение на добрия си имидж.

Платежоспособността на всяко едно дружество е неприкосновена: парите във фондовете са единствено и само на осигурените лица и при фалит на дружеството, фонда и партидите на осигурените в него лица се запазват и се прехвърлят към друго дружество, с лиценз за управление на пенсионни активи.

Пенсионният фонд е една добра инвестиция с мисъл за бъдещето, защото рискът старост очаква всеки. При правилно инвестиране и правилен избор на пенсионен фонд, лице може да докара сериозна доходност за период от 40 години. Обикновено повечето лица са незаинтересовани към пенсионния им фонд и нямат представа в кое дружество са осигурени и каква е доходността им. Това е личен избор, но все пак е добре да имаме едно наум за бъдещи събития, и да ги подсигурим от рано.