Брюксел: България да поддържа бюджетен дефицит под 3%
Еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони каза, че политическата нестабилност в страната е проблем, но е уверен, че тя може да изпълни фискалното условие
Изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис с ресор "Икономика в интерес на хората" и еврокомисарят по въпросите на икономиката Паоло Джентилони представиха вчера пред журналисти, отразяващи пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург, есенния пакет на европейския семестър.
Комисията се е съгласила да позволи на България срокът, в който нашата страна може да внесе своя средносрочен фискално-структурен план, да бъде удължен до края на февруари 2025 г. Това посочи в отговор на въпрос на специалния пратеник на БТА Пламен Пенчев заместник-председателят на ЕК Домбровскис.
"Това е срокът, в който очакваме средносрочния фискално-структурен план на България", отбеляза еврокомисарят.
"Важно е България да поддържа бюджетния си дефицит на ниво под 3 процента от брутния си вътрешен продукт", отбеляза в отговор на въпрос относно потенциалното превишаване на бюджетния дефицит на нашата страна Валдис Домбровскис.
Това е важно "също така, в контекста на възможното приемане (на България - бел. ред.) в еврозоната", отбеляза заместник-председателят на ЕК. Поддържането на балансиран бюджет е един от Маастрихтските критерии, припомни Домбровскис.
"До момента България успява да изпълни всички Маастрихтски критерии, с изключение на изискването за нивото на инфлацията. Но ние също така знаем, че по отношение на инфлацията цифрите сочат, че тя се приближава към необходимото ниво", заяви заместник-председателят на Европейската комисия.
"Заради това също е важно да поддържате бюджетния си дефицит под контрол", добави Домбровскис.
От своя страна еврокомисарят по въпросите на икономиката Паоло Джентилони изтъкна увереността си, че "България ще бъде в състояние да поддържа фискален баланс". Той отбеляза, че това е част от процеса на приемането на страната ни в еврозоната.
Паоло Джентилони каза още, че "политическата нестабилност" в България е фактор, който представлява "проблем".
"Но аз не съм загрижен, че (България) може да няма капацитета да поддържа (бюджетния си дефицит) на ниво от под 3 процента", подчерта еврокомисарят по въпросите на икономиката.