Германският канцлер Олаф Шолц призова Европейския съюз да преговаря с трети страни и международни организации за сключването на нови споразумения за свободна търговия и за постигането на търговски партньорства "при равни условия", предаде ДПА.

"Преодоляването на последиците от колониализма трябва да бъде основна характеристика на всяко европейско партньорство със страните от Африка, Азия и Латинска Америка", заяви Шолц в реч пред Европейския парламент, който днес провежда пленарното си заседание в Страсбург и дискутира бъдещето на Европа.

Шолц акцентира върху преговорите, които ЕС води за постигане на споразумения за свободна търговия, със страните от южноамериканския търговски блок Меркосур (Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай), с Мексико и Австралия.

"Европа трябва да се обърне към света", отбеляза германският канцлер.

В края на януари Олаф Шолц подчерта, че е важно да бъдат съживени буксуващите преговори за споразумение за свободна търговия между ЕС и страните от Меркосур. "Преговорите вече продължиха достатъчно дълго", заяви Шолц на 29 януари след среща с аржентинския президент Алберто Фернандес в Буенос Айрес, първата спирка от четиридневната му визита в Аржентина, Чили и Бразилия.

"Ето защо сега е важно всеки да даде своя принос в конструктивен дух, да работим заедно и да намерим начин да доведем скоро преговорите до успешен край", каза тогава Шолц.

Миналата есен Олаф Шолц се обяви за митническо споразумение със САЩ в сферата на промишлеността.

Стокообменът с Меркосур

През 2021 г. основните продукти, внасяни от южноамериканския търговски блок в ЕС, са били първичните стоки, възлизащи на 78 на сто от общия импорт. Износът на ЕС за страните от южноамериканското обединение е бил предимно от промишлени стоки, които достигат 89 на сто от общия износ на Брюксел за Меркосур, съобщи миналия октомври Евростат.

По отношение на парична стойност през 2021 г. най-внасяните стоки от Меркосур в 27-те страни членки са били фуражите за животни, възлизащи на 6 милиарда евро. Така показателят расте с 22 на сто спрямо 2020 г. Маслодайните семена са заемали второто място сред най-внасяните стоки. Стойността им е била 4,5 милиарда евро, което е с 35 на сто повече от предходната година. След тях се нареждат суровият петрол и петролните масла, чийто внос е оценен на 3,7 милиарда евро, и е скочил с 52 на сто в сравнение с 2020 г. Това се дължи до голяма степен на по-скъпата енергия, обясняват експертите на Евростат.

В същото време най-изнасяните за Меркосур стоки са били лекарствата, на стойност 3,1 милиарда евро, или 30 на сто ръст отнесено към 2020 г. Износът на автомобилни части, оценени на 2,9 милиарда евро, е скочил с 54 на сто, а износът на фармацевтични продукти, за 2 милиарда евро, е нараснал с 4 на сто.

Увеличението на фармацевтични продукти до известна степен е свързано с износа на ваксини против коронавирус.

Сред страните членки на Меркосур най-голям търговски партньор на ЕС през отчетната година е била Бразилия (67 милиарда евро), следвана от Аржентина (17 милиарда евро).