Нови възможности за разширяване на търговията и инвестициите между САЩ и България
"Explore US 2025" е организиран от Американската търговска камара и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия
Възможностите за търговия и за инвестиции между САЩ и България бяха основен акцент на конференцията "Explore US 2025", която се проведе в хотел "Хилтън София". Форумът е организиран съвместно от Американската търговска камара в България и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия в България с подкрепата на Посолството на САЩ в България.
Участие във форума взеха вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, Иван Михайлов - главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия Бойко Таков, представители на деловите среди от двете страни.
"В икономиката на бъдещето не митата имат значение, нито кой, колко и за колко произвежда, както и какъв достъп до ресурси има, а кой може да отглежда, да задържи и да накара талантите да творят", каза в откриващото си приветствие вицепремиерът Томислав Дончев.
Със САЩ "имаме съдбата, привилегията и отговорността, но и предизвикателствата да отглеждаме таланти", добави още Дончев. Според него светът днес не ще се промени след 15 години, а това ще става всеки ден.
В това направление той даде пример с работата на счетоводителя - "инерцията и навика спасяват заетостта в сектора на счетоводството, тази при одиторите, при програмистите, а съвсем скоро с труда на инженера, на адвокатите, архитекта, на съдията, а защо не един ден и на министъра".
Томислав Дончев наблегна на факта, че САЩ и България споделят общи ценности и тежката, по думите му, съдба да отглеждаме таланти. "Нека не ревнуваме кой отглежда повече и в каква посока се движат талантите," призова вицепремиерът, цитиран от БТА. Той добави, че посоката е ориентирана към Запад.
"Европа е също интересно място, задържането на талантите зависи и от условията на живот. Дано да има мащабно движение и в двете посоки," изрази надежда Томислав Дончев. Според него днес освен "кой ти е партньор, два пъти по-важно е кой ти е конкурент".
"САЩ са сред водещите външнотърговски партньори на България, работим активно за развитието на двустранните търговско-икономически връзки", заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов при откриването на конференцията.
Той подчерта, че стокообменът между двете страни расте през последните години, а американският пазар е сред основните експортни дестинации за български продукти от високотехнологичния спектър.
Икономическият министър отбеляза, че само за периода януари-октомври 2024 г. стокообменът на България със САЩ възлиза на 1.4 млрд. щ. д., като страната ни има положително търговско салдо в търговията между двете страни. Изтъкна и че българският износ за първите десет месеца на 2024 г. е малко над 1 млрд. щ. д., според статистиката.
По думите му предвид мащаба на американската икономика, България и САЩ могат да направят много повече за стимулиране на съвместните дейности и двустранната търговия, за да дадат тласък на по-нататъшното развитие и разширяване на двустранните икономически отношения.
Министър Дилов определи като приоритетни за това сътрудничество развитието на търговията, енергетиката, високотехнологичните производства, дигитализацията, свързаността, чистите технологии и др.
Той изтъкна, че българските компании произвеждат високотехнологични продукти в областта на електрониката, киберсигурността, оптичните системи и боеприпасите, и имат потенциала да се включат в съвместни проекти, научни разработки и производствени процеси.
Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов и вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев
Министърът на икономиката изрази увереност, че назначаването в началото на м. февруари тази година на икономически съветник в Службата по търговско-икономическите въпроси към Генералното консулство на Република България в Ню Йорк, ще спомогне за развитието на двустранното сътрудничество между САЩ и България.
"Българското правителство работи активно за създаването на благоприятна бизнес среда, която насърчава двустранното сътрудничество. Сред приоритетите ни е възстановяване на доверието към България като надежден икономически партньор и перспективна локация за инвестиции и бизнес. Нашата амбиция е да подкрепим бизнеса, като осигурим достъп до финансиране, насърчим публично-частните партньорства и съдействаме за интеграцията на българските компании в международните вериги за доставки" заяви министърът на икономиката.
Дилов посочи, че успешната съвместна работа с Посолството на САЩ и АМЧАМ ще продължи и в бъдеще, за да се увеличат максимално възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между двете страни.
Съвместно организираната с Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) "Explore US 2025" показва важността на отношенията между България и САЩ, пък заяви Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (АТК) в България.
"Много съм щастлив да чуя толкова важни съобщения за подкрепа на правителството, защото няма как да затвърждаваме отношенията, дори и търговски, със САЩ без активната подкрепа на правителството", посочи Михайлов.
Той наблегна върху значението на АТК в България през последните 30 години като своевременен мост, неподвластен на промените на обстановката в България, стоящ между двете страни на Атлантическия океан, носител на "истинските трансатлантичекси отношения и особено в бизнес аспект".
Иван Михайлов изтъкна още, че АТК в България е единствената камара в Европа с офис във Вашингтон. По думите му, камарата е отдадена на идеята да насърчава българския бизнес в САЩ.
"Използваме и на максимална степен нашата мрежа, с възможности в евро-азиатската част", допълни още Иван Михайлов.
Главният изпълнителен директор на Американската търговска камара в България Иван Михайлов
В рамките на форума Хана Каменецки, търговски аташе при посолството на САЩ в България, запозна български предприемачи с официалната програма на американското правителство за привличане на външни инвестиции към САЩ SelectUSA и ги призова да се запишат за тазгодишното издание на "Срещата на върха на инвеститорите", провеждаща се под егидата на службата.
На въпрос защо да се инвестира в САЩ, Хана Каменецки изтъкна на първо място размера на вътрешния потребителски пазар в страната. По думите ѝ той е най-големият потребителски пазар на развита икономика в света, като обемът на разходите, правени на него, се оценява на една трета от световното лично потребление.
Програмата SelectUSA насърчава и улеснява бизнес инвестициите в САЩ, като за 12 години е подкрепила сделки за 250 млрд. щатски долара, изтъкна Каменецки. Програмата функционира чрез световна мрежа от специалисти по инвестиции в САЩ и има представители в консулските служби и в посолствата на САЩ по целия свят.
"Нашите специалисти помагат на компаниите да си набавят информация и данни в много широк спектър - свързани с инвестиционните тенденции и икономиката като цяло, секторни анализи, информация за потребителите, веригите за доставки, федералните ресурси. Това са някои от въпросите, които могат да бъдат зададени на потенциалните инвеститори за целите на инвестициите в САЩ - независимо дали се мисли за откриване на завод или на търговско представителство, или основаване на компания в страната. Информацията ще варира в зависимост от намеренията Ви - големина на компанията; какви инвестиции се планират от първата до петата година и кой взема решенията в компанията", обърна внимание Хана Каменецки.
Освен това служителите на SelectUSA във Вашингтон могат да представят потенциалния инвеститор пред организации за икономическо развитие на местно и на щатско равнище. Каменецки определи тези организации като ключови играчи в процеса по привличане на инвестиции към даден регион, федерален окръг или на щатско ниво.
Освен това Хана Каменецки представи и информация за съществуващата технологична секция към SelectUSA - звеното, в чийто обхват на дейност попадат и технологичните стартъпи.
"Организираме годишно събитие, което се казва "Среща на върха на инвеститорите", което предлага възможност да получите по-подробна информация за инвестициите. Събитието продължава 3 - 4 дни и събира на едно място стотици организации за подкрепа на бизнеса и хора, от които зависят решенията", добави търговското аташе. "Форумът предоставя в синтезирана форма информация за различни отрасли - като неща, свързани с логистиката, енергетиката, информационно-комуникационните технологии, с полупроводниците, с хранително-вкусовата промишленост и др. Освен това предоставя информация за различни правителствени програми в подкрепа на международните инвестиции и инвестиционните визи и избора за правилно структуриране на бизнеса", уточни тя.
Инвестиционната среща обръща внимание и на стартъпите, за които се организират различни събития. За този вид предприятия има задължителни критерии, на които трябва да отговарят, за да можат да получат достъп до финансиране на етап развитие на бизнеса, обърна внимание Хана Каменецки.
"Има сесии за технологиите в земеделието, в ИКТ, софтуера и други сектори, така че всеки може да кандидатства", добави още търговското аташе.
Тя призова заинтересованите страни да посетят сайта на програмата и да се запознаят с наличната там информация за регистрация за участие или пък да се свържат лично със самата нея или неин колега за съдействие.
Ранният краен срок за подаване на документи обаче изтича на 28 февруари, петък, предупреди дипломатът, допълвайки, че все пак възможност за записване има и след него.
Като търговско аташе в посолството на САЩ Хана Каменецки е отговорна и за привличането на инвестиции от България и от региона на Югоизточна Европа в САЩ и обратното - представяне на американски продукти на местния и регионален пазари. Тя е и почетен член на борда на Американската търговска камара в България (АТК) и беше представена на събитието от Иво Константинов, директор на офиса на АТК във Вашингтон.