България има ясно заявени амбиции да развива високотехнологични зелени производства. Присъединяването към Европейския алианс за батерии отключва нови хоризонти пред българската наука, индустрия и иновации, смята президентът. Това заяви президентът Румен Радев при подписването на декларация, с която България се присъедини към алианса.

Официалната церемония се състоя в "София тех парк", а на нея присъстваха още еврокомисарят Мария Габриел, министърът на иновациите Александър Пулев, вицепремиерът Атанас Пеканов, министърът на енергетиката Росен Христов и на икономиката - Никола Стоянов.

Документът бе подписан от изпълнителния директор на изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Богдан Богданов, който ще представя страната ни в Европейския алианс за батерии, а от другата страна подпис сложи изпълнителният директор на Inno Energy за Централна Европа Марчин Василевски, информира БТА.

По време на церемонията президентът заяви, че е убеден, че с включването на България в Европейския алианс за батерии,  страната ни ще може да развие своя потенциал.

"Подписването се случва в момент, в който в Европа текат мащабни и динамични процеси по преосмисляне на цялостния подход на Европейския съюз към единния пазар. Период на разгръщане на стратегията за дългосрочна конкурентна способност на ЕС. На новия европейски акт за индустрия с нулеви нетни емисии", коментира държавният глава.

Снимка: БТА

Радев наблегна още на новите възможности пред родната наука и индустрия от присъединяването към Европейския алианс.

"Не само чрез достъпа до фонда на алианса, който е значителен, но най-вече чрез възможността ние да участваме, да се кооперираме и интегрираме във водещи проекти за наука, иновации, изследвания, а и в областта на нови бизнес разработки чрез много по-интензивно инвестиционно партньорство", обясни Румен Радев.

Снимка: БТА

Държавният глава увери, че България ще заеме важно място в алианса и в този сектор на европейската индустрия. Не само със своя човешки и индустриален капитал, но и с добиването на цветни метали в нашата страна. България е шеста в този сегмент в ЕС. Страната ни произвежда 7% от електролитната мед в ЕС и осем процента от оловото, посочи президентът. Радев поздрави и автомобилната индустрия, която има над 11% принос за брутния вътрешен продукт на страната, 350 компании и 70 000 работни места.

Снимка: БТА

По думите му трябва да осъзнаем, че Европа поема курс към решителна трансформация за установяване на ясна посока за постигане на стратегическа автономност чрез развитието на иновативна, но и пълноценна, всеобхватна индустрия и енергетика.

Като изключително важна стъпка за утвърждаването на ролята и участието на България в алианса определи акта на подписването на споразумението европейският комисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел.

Снимка: БТА

По думите й присъединяването на България означава нови 440 участници в областта на иновациите. Тя напомни, че страната ни е сред основните производители на електроенергия в Югоизточна Европа, но за момента Старият континент има още работа пред себе си, тъй като все още не е преодоляна зависимостта от вноса на батерии и суровини от търговски партньори в света. "Затова за Европа е важно да се увеличи производството на такъв тип технологии. Само така можем да реализираме и общите ни амбиции за по-екологосъобразно бъдеще", смята еврокомисарят.

"Вярваме, че България трябва да има своето място, да е ключов партньор във важни за нас индустрии", каза изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Богдан Богданов на церемонията. "Вярваме, че днес поставяме солидна основа и с общи усилия през следващите години България ще се превърне в европейски лидер в производството на технологии за електромобилност, но и също така ще бъдем европейски лидер за производство на системи за съхранение на енергия. Той добави, че БАИ не е просто административна структура, а важна държавна институция и проводник на ключови икономически политики на България.

Снимка: БТА

Алиансът обединява над 800 индустриални и иновационни партньори в цялата верига на доставки, посочи Богданов и обясни, че страната ни цели да подобри своята конкурентоспособност в този сектор, но и на Европа като цяло.

"Автомобилната индустрия в България е една от най-бързоразвиващите се. 90 процента от автомобилите в Европа използват критични компоненти, сензори, произведени в България, но потенциалът на българската автомобилна индустрия тепърва ще се открои. Предвиждаме, че основният фокус ще бъдат технологии за електрически автомобили, вклчително батерии, инвертори, силова електроника, захранвания", каза Богданов.

Снимка: БТА

Той допълни, че като част от това партньорство в България ще бъдат изградени центрове за обучение и преквалифициране на експерти, с което да се обезпечи бързоразвиващата се индустрия за производство на батерии у нас. За да се ускори технологичният трансфер, ще се работи и с наши водещи университети, иновационни институти, индустриални асоциации и партньори.