Към момента е налице висящо съдебно производство по отношение на Курортен комплекс "Алепу - Бриз вилидж", поради което не сме изпълнили решението на 5-членния състав на Върховния административен съд. Това каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова по време на изслушване в парламента във връзка с казуса с комплекса, предаде БТА.

В изслушването участва и служебният заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева, тъй като служебният министър Петър Димитров не успя да присъства поради болест.

"Продължаваме да съдействаме на съдебните власти, предоставили сме всички изискани документи, доклади и проверки на ДНСК и РДНСК. Ще изчакаме произнасянето на компетентните органи, след което Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще предприеме съответните действия по казуса, оказани в съдебните актове", обясни Коритарова.

Министърът представи хронологията по казуса, която започва още през 2006 г., когато е променено предназначението на земеделска земя за изграждане на ваканционно селище.

Свлачището на плаж "Дюни юг" ("Алепу - Бриз вилидж"), проявено по крайбрежния склон, северозападно от къмпинг "Св. Тома", е регистрирано през 2009 г. При извършване на режимни наблюдения през 2011 г. е установено разрастване на свлачищните процеси във връзка с постъпили сигнали за създало се опасно състояние на морския плаж "Дюни юг". През 2015 г. по искане на МРРБ е извършен подробен оглед от геодезисти, при което е констатирано активизиране на свлачищните процеси, активни пукнатини по цялата площ на свлачището, дрениране на води и други, които създават реална опасност за хората в района, както за плажуващи, така и за преминаващи. Състоянието на свлачището е активно и през 2016, и през 2017 г.

За гарантиране устойчивостта на крайбрежния склон са дадени препоръки за проектиране и изпълнение на противосвлачищни и противоабразивни укрепителни мероприятия. През 2017 г. МРРБ дава предварително съгласие за извършване на геозащитни мерки и дейности.

През 2018 г. след съгласуване на инвестиционните проекти е издадено разрешение за строеж за укрепване на свлачище "Алепу - Бриз вилидж", срещу което е подаден протест и е образувано административно дело. С решението на съда е обявяване за нищожно разрешението за строеж.

На 13 февруари 2020 г. е издадено и разрешение за ползване от началника на ДНСК на укрепителното съоръжение, което е протестирано с искане за прогласяване на неговата нищожност. Образувано е административно дело, което е насрочено за разглеждане на 24 юли тази година.

С решение от 16 ноември 2021 г. Върховният административен съд (ВАС) оставя в сила решението на Административен съд - Бургас.

По-късно по жалба на фирма "Бриз 2000" е образувано административно производство през 2023 г. против заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков, с която е отказано издаване на предварително съгласие за строителство в свлачищен район. С решение от 15 юни 2023 г. заповедта на министъра е отменена и преписката му е върната за произнасяне по заявлението на "Бриз 2000".

Решението на Върховния административен съд е обжалвано от министъра на регионалното развитие и благоустройството. С решение от 26 юни 2024 г. ВАС е оставил решението от 15 юни миналата година.

По думите на Коритарова на 5 юли МРРБ е изпратило писмо до Административен съд - Бургас за получаване на безспорни доказателства дали разрешението за ползване на началника на ДНСК за въвеждане в експлоатация на строеж к.к. "Алепу - Бриз вилидж", етап първи - укрепване на свлачище, е обжалвано по съдебен ред и дали съдебното производство е висящо, за да знаят от МРРБ дали могат да предприемат необходимите законови действия.

Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството подчерта отново факта, че след направените огледи през 2015-2016 г. става известно, че свлачището се разраства, има пукнатини и става опасно.

"До настоящия момент укрепителното съоръжение изпълнява своите функции, така че би следвало да остане част от него, защото иначе ще се компрометира целия регион", смята Коритарова, но уточнява, че дали това ще е възможно ще стане ясно след съдебното решение.