Подкрепата на България към китайската инициатива "Един пояс. Един път" е възможност за разширяване на българския износ за Китай, смята служебният министър на икономиката и индустрия Петко Николов. Той беше сред официалните лица на откритото днес "Изложение на водещи китайски продукти и услуги и българо-китайски бизнес срещи" в НДК, предаде БТА. Форумът е акцент в поредица от срещи по случай 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни. Годишнината се чества на 1 октомври.

"Смятам, че тенденцията за развитие на взаимното търговско сътрудничество ще се запази. Силно се надявам, че то може да се увеличи. Съществуват перспективи за по-нататъшно разширяване на българския износ към Китай, особено на продукти, с които България е известна в Азия и в Китай. Пример за това са селскостопанските и хранителните стоки, етеричните масла, козметика, вино, минерална вода и други", посочи министър Николов.

"Една от възможностите за разширяване на износа към Китай е изразената от страна на България подкрепа за развитието на инициативата "Един пояс. Един път".

Служебният министър смята, че България, като част от инициативата, играе несъмнено много важна роля като стратегически и транспортен център между Европа и Азия.

"България е ключов участник в развитието на инфраструктурните проекти по протежението на т. нар. древен "Път на коприната", посочи икономическият министър.

Основните области, с които България допринася за инициативата, съгласно думите на Петков, са подобряване на транспортната и цифрова инфраструктура, насърчаване на сътрудничеството в областта на информационните технологии, както и културният обмен и сътрудничеството с финансови институции.

Посланикът на Китай в България Дай Цинли отбеляза в изказването си по време на форума присъединяването на България към съвместното изграждане на инициативата на Китай "Един пояс. Един път" през 2015 година и решението на председателя на КНР Си Дзинпин и президента Румен Радев от 2019 година за издигането на двустранните отношения до ниво на стратегическо сътрудничество.

"Китай се интересува от инвестиции в областта на автомобилите, резервните части, възобновяемата енергия, информацията и комуникацията, селското стопанство, финансите и други", изброи посланик Дай Цинли.

Посланик Лин Трейси говори пред медиите пред изслушване по делото "Гершкович" в Московски съд на 18 април

Снимка: БТА

"В областта на търговското и инвестиционно сътрудничество Китай ще продължи да се либерализира и да отваря достъпа до пазари за света и ще разширява своя внос, така че китайският пазар да се превърне в привлекателна възможност за всички страни по света, включително и за България. Надявам се да разширим и вноса си от България и така да подобрим и стабилизираме търговския обмен между двете държави", допълни дипломатът.

За периода от 2015 до 2023 години обемът на двустранната търговия между България и Китай нараства с 1,8 млрд. щатски долара до 4,2 млрд. долара, посочи посланикът. Българският износ към Китай е около 1 млрд. щатски долара към 2023 година.