Теменужка Петкова: Никога не сме били по-близо до еврозоната
Членове на две бизнес-асоциации обсъдиха начините за ускоряване на конкурентоспособността на българската икономика в навечерието на приемането ни в еврозоната и устойчивостта й в променящия се световен търговски ред
Бюджетът за 2025 г. ни даде посоката и възможността за изпълнение на нашата стратегическа цел - членството на България в еврозоната. Никога не сме били по-близо до изпълнението й. Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова пред участниците в работна закуска на тема "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и Британско-българската търговска камара (ББТК), цитирана в съобщение на Министерството на финансите.
Теменужка Петкова припомни, че страната ни е покрила всички критерии за членство в еврозоната и очаква изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка. "Надяваме се те да бъдат положителни като заключение и да дадат възможност от 1 януари 2026 г. България да заеме своето достойно място в еврозоната, защото изминахме дълъг път", коментира тя.
Министърът на финансите посочи и голямата по обем техническа работа, която е извършена, за да може администрацията да изпълни своите ангажименти във връзка с въвеждането на единната европейска валута. "В момента е в ход и много сериозна информационна кампания по темата. И българското общество, и българският бизнес трябва да чуят наистина реалните предимства от приемането на еврото в България", подчерта Петкова. Тя разясни, че целта на комуникационните дейности е да бъдат преодолени притесненията, за да могат всички да пристъпят с доверие към този процес, да се пренастроят дейностите на компаниите, а българските граждани да могат да устроят своите лични финанси по начин, който да съответства на изискванията на законодателството.
Теменужка Петкова допълни, че една от основните задачи пред правителството и основен приоритет е връщането на стабилността и устойчивостта на публичните финанси на България и борбата със сивата икономика. Тя подчерта усилията, които правителството полага в активни преговори с ЕК така, че да може да предоговори Плана за възстановяване и устойчивост, за да може България да усвои максимално много средства и да реализира максимално много проекти до август 2026 г., които са изключително важни за българската икономика.
Добрата новина за България е, че в подобна сложна глобална среда макроикономическата позиция на страната е стабилна, каза в изказването си управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев. "Икономическата активност в страната се очаква да остане устойчиво на положителна територия. Банковият сектор е със солидни показатели - както по отношение на капиталова адекватност, така и по отношение на ликвидност и рентабилност - като тези показатели остават над средните за ЕС. Фискалната позиция на страната от гледна точка на дълг към БВП също така продължава да бъде една от най-силните в ЕС. Същевременно е необходимо да възстановим контрола върху годишните бюджети, включително чрез изграждане на експлицитни и имплицитни буфери", коментира управителят на БНБ по време на форума.
"Темите за Бюджет 2025, за регулациите във финансовия сектор и за стимулите в икономиката ни са част от обширната тема за конкурентоспособността на Европа и на България. Бизнесът винаги е апелирал за политическа стабилност - затова и приемането ни в Шенген, в еврозоната, в ОИСР, както и за стратегическото ни позициониране като надеждна страна-членка на ЕС и на НАТО - са част от характеристиките на тази стабилност и са част от програмата на правителството. Затова и то има нашата подкрепа." Това каза при откриването на форума главният изпълнителен директор на АТК Иван Михайлов, цитиран в съобщение на организаторите на събитието.
Наред с това, нашият призив е правителството да има още по-активна роля в различните формати на диалог в ЕС, както и очакваме рестартиране на Стратегическия диалог САЩ-България, за да позиционираме нашата страна и икономика в променящия се нов световен търговски ред, каза още Михайлов.
На свой ред изпълнителният директор на ББТК Десислава Митева изтъкна, че стабилната и предвидима фискална политика и регулации в България са от изключителна важност за членовете на Камарата и за целия бизнес в страната в последния етап от присъединяването на България към еврозоната. "Ето защо нашите усилия са за предоставяне на максимално много и детайлна информация, която да помогне на бизнеса в този преходен период. Вярваме, че сега се разместват световните икономически връзки, и това е подходящ момент за България да спечели ново място на глобалната сцена", каза Десислава Митева.