Милиардер лансира $25-милиарден фонд за рестарт на Украйна
Инициативата е "зелена", като идеята е много пари да се инвестират в енергийна и комуникационна трансформация на страната след края на войната
Австралийският милиардер Андрю Форест стартира инвестиционен фонд, който се надява да акумулира поне 25 милиарда долара, за да помогне за възстановяването на разкъсаната от война Украйна, съобщи БиБиСи (BBC).
Още по темата
Форест и съпругата му се ангажират с 500 милиона долара във фонда, който според инициаторите в крайна сметка може да генерира до 100 милиарда долара.
Президентът Зеленски приветства намерението, а украинската инциатива за "зелен" растеж побърза да обяви, че планира да инвестира в първична инфраструктура, включително енергийни и телекомуникационни мрежи.
"Ние ще се възползваме от факта, че това, което руснаците са унищожили, може лесно да бъде заменено с най-новата, най-модерна зелена и цифрова инфраструктура", каза Зеленски.
Фондът заяви, че работил с Лари Финк, председател на инвестиционния гигант BlackRock, и изрази надежда да получи подкрепата на държавни инвестиционни фондове и други професионални инвеститори (които за своя сметка подлагат на риск парични средства или други имуществени права - б.р.).
В началото на месец март, когато започва работата по структуриране на фонда, Андрю Форест каза, че е обсъдил плана с редица световни лидери, включително президента на САЩ Джо Байдън, тогавашния премиер на Обединеното кралство Борис Джонсън и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
"Президентът (Зеленски) вижда инициативата като възможност за пълна замяна на старите въглищни (и) атомни електроцентрали с чисто нова зелена енергия", каза Форест пред BBC.
"Капиталът ще бъде наличен в момента, в който руските сили бъдат отстранени от земите, които принадлежат на Украйна", добави той.
Форест натрупа богатството си от бума на минното дело в Австралия. Той е основател и изпълнителен председател на гиганта в добива на желязна руда Fortescue Metals, която изнася суровината и в Китай.
Актуалната нетна стойност на активите му, според Forbes, възлиза на 17,4 млрд. долара.
През последните години Форест насочи вниманието си към устойчиви технологии, с инициативи за декарбонизация на своите минни операции и прави опити да се превърне в основен производител на зелен водород.
Напоследък австралийският милиардер проявява интереси и в земеделието, като иска да се възползва от нарастващия апетит на Китай за месо и млечни продукти.