Публикуваха преработените проекти в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), в отговор на коментарите на Европейската комисия.

Българското правителство се намира на финален етап от преговорите с ЕК по отношение на НПВУ и работи по стегнат график за окончателното му приемане, съобщиха от Министерство на финансите.

Целта е изчистване на всички пречки пред положително становище на ЕК на базата на 11-те критерия за оценка, включени в Регламент (ЕС) 2021/241 за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост.

В областите "Нисковъглеродна икономика" и "Транспортна свързаност" са реализирани най-съществени промени спрямо версията на НПВУ от 15 октомври 2021 г. Те бяха обект на обществени и публични обсъждания, както и дискусии със социалните партньори през февруари.

Основната цел на Плана за възстановяване и устойчивост е да способства икономическото и социално възстановяване от кризата, породена от COVID-19 пандемията. В преследването на тази цел са групирани набор от мерки и реформи, които да имат съществен принос към възстановяването на потенциала за растеж на икономиката и да го развият, като осигурят устойчивост на негативни външни въздействия. Това ще позволи в дългосрочен план постигането на стратегическата цел за конвергенция на икономиката и доходите до средноевропейските. Същевременно, Планът полага основите за зелена и цифрова трансформация на икономиката, в контекста на амбициозните цели на Зелената сделка, посочват от МФ.