МФ: Борисов е виновен за по-малкото пари от ЕС
В подписаната от правителството на ГЕРБ правна рамка е залегнало решението 30 на сто от общото безвъзмездно финансиране да бъде преизчислено на базата на реално отчетения икономически растеж през 2021 г.
Намалението на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е в резултат на механизъм, подписан от правителството на Бойко Борисов, пише в съобщение на Министерството на финансите.
Реакцията на МФ е в отговор на лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който днес заяви:
"Това правителство и служебното правителство буквално провалиха Плана за възстановяване и вчера ЕК намали общата сума на безвъзмездните средства с корекция 578 милиона евра. Губят се милиарди от некадърност, от безотговорност". Министерството на финансите е напълно съгласно с определението "некадърност и безотговорност", но то се отнася за правителството на Бойко Борисов, което през февруари 2021 г. е подкрепило и е гласувало в ЕС задължението за намаление на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) като част от правната рамка на Механизма за възстановяване и устойчивост, пишат от финансовото министерство.
От МФ обясняват, че намалението на безвъзмездните средства с близо 580 милиона евро е заради правната рамка, подписана от кабинета "Борисов" 30 % от общото безвъзмездно финансиране да бъде преизчислено на базата на реално отчетени икономически растеж през 2021-ва. Данните за този растеж са финализирани към юни 2022 г., на базата на което е направено намалението за страната ни, защото България има по-добри икономически показатели от средните за ЕС. Промяната в средствата от ПВУ е в резултат на по-добър от очаквания икономически растеж за 2021 г. Тъй като българската икономика надвиши очаквания към февруари 2021 г. растеж, докато други европейски икономики се представиха под очакванията, и на базата на приетата в началото на 2021 г. правна рамка, към тях бяха пренасочени средства между държавите членки.
Преизчислението засяга всички страни членки едновременно и не се отнася само до България. На 22 държави членки грантовото финансиране по механизма е намалено, като на 7 държави е намалено с по-големи суми от българското. С около 2 млрд. евро са намалени средствата на Румъния и на Франция. Само 5 държави имат увеличения, се уточнява в съобщението.
Изпълнението на българския План за възстановяване е в ход и към момента съответства на договорените срокове. Преизчисляването не налага на този етап промени в него, допълват от МФ.
Правителството в последните три месеца поставя активно на европейско ниво въпроса за компенсиране намалението на грантовите средства и търси възможности за компенсиране с друго европейско финансиране, включително по линия на ново финансиране за държавите, търпящи енергийни последици от войната в Украйна, пише още в съобщението.
С 578 млн. евро ще бъде намалена общата сума на българския план за възстановяване и устойчивост, а причината е, че трябва да бъде актуализиран спрямо реалното отражение на пандемията от COVID-19 върху българската икономика, стана ясно в края на миналата седмица от данни за икономическия растеж, публикувани от Европейската комисия.
ЕК потвърди за орязаните пари за България по Плана за възстановяване.
При преразпределението на безвъзмездните европейски средства по програмите за икономическо възстановяване от пандемията България е засегната от намаление на заложените суми, съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия днес, цитирани от БТА
Уточнява се, че промяната настъпва съобразно решенията от 2020 г. на най-високо равнище средствата да бъдат разпределяни според последиците от пандемията за икономиките на отделните държави в ЕС. При последвалото преразпределение са били използвани данни на Евростат.
На 4 май Съветът на ЕС одобри оценката на българския план и за да получи плащания от европейския бюджет, нашата страна ще трябва да съгласува с ЕК допълнителни правни документи, уточнява комисията. Първо ще бъде подписано споразумение за финансиране с условията за плащане, а след това ще бъде сключена договореност за действие, за да се определят целите и начините за отчитане на изпълнението.
Комисията пояснява, че в различните държави времето за изминаване на тези стъпки може да бъде от няколко седмици до няколко месеца. Едва когато документите бъдат завършени, ЕК ще може да приеме първите заявки за плащания. Срокът за произнасяне ще бъде два месеца, а след това Съветът на ЕС ще трябва да даде оценка в рамките на месец, за да бъдат извършени плащанията към нашата страна.