Премиерът на Италия Джорджа Мелони се срещна вчера с китайския си колега Ли Цян и обяви рестарт на сътрудничеството на Италия с Китай, предадоха АНСА и Ройтес, на които се позова БТА.

Мелони е на петдневна визита в Китай. Това е първото й посещение в азиатския гигант, откакто тя дойде на власт преди почти две години и първата визита на висш италиански държавник, откакто в края на миналата година Рим излезе от китайската инициатива "Един пояс, един път", към която се беше присъединил преди пет години.

На срещата на Мелони с китайския й колега беше подписан и план за действие за идните три години.

Мелони заяви, че нейната визита в Китай показва желание да се започне нова фаза в отношенията и рестартиране на двустранното сътрудничество. Планът за действие между Рим и Пекин в тази насока цели да експериментира с нови форми на сътрудничество. То включва и сътрудничество в областта на промишлеността, в това число на стратегически индустриални отрасли като електромобилността и възобновяемите енергии.

Мелони гледа на китайските инвестиции като на средство за стимулиране на анемичния италиански икономически растеж, отбелязва Ройтерс.

В рамките на визитата си в Китай италианският премиер ще има среща с президента Си Цзинпин и с шефа на парламента Чжао Лъцзи, който е фигура номер три в китайската йерархическа структура.

Мелони също така участва днес в италиано-китайски бизнес форум, на който са поканени и компании като италианския производител на автомобилни губи "Пирели", енергийния гигант ЕНИ, компанията в сферата на отбраната "Леонардо", италиански производители на вина и няколко италиански модни марки като "Долче и Габана".

По време на срещите си в Китай Мелони се очаква да повдигне въпроса за свръхпроизводствения капацитет на Китай, както и за китайската икономическа подкрепа за Русия във войната й с Украйна.

"Китай и Италия трябва да възприемат манталитета, че и двете страни могат да спечелят от отношенията си и да увеличат търговията и инвестиционното сътрудничество, придавайки нова динамика и устойчивост на това сътрудничество", заяви от своя страна Ли Цзян при откриването на икономическия форум.

През 2019 г. Италия стана единствената страна от Г-7, която се присъедини към "Един пояс, един път". Тя се оттегли миналата година, изтъквайки, че това присъединяване не е донесло очакваните ползи и инвестиции. Търговският обмен миналата година между двете страни е бил 66,8 милиарда евро, като има силен дисбаланс в полза на Китай. Китай е най-големият търговски партньор на Италия извън ЕС, след САЩ.

Според китайски медии по време на посещението в Китай Мелони ще се опита да разсее впечатленията и недоразумението, оставени от изтеглянето на Рим от "Един пояс, един път", и да подчертае важността на икономическите връзки.

Италианското правителство води разговори с китайски автомобилни производители, за да привлече друг голям инвеститор в страната в допълнение на "Стелантис".

Говорейки на бизнес форума, Мелони призова Пекин и да сподели "новите граници на познанията с партньорите си", визирайки стратегическите индустриални сектори.

Преките италиански инвестиции в Китай възлизат на 15 милиарда евро. Над 1600 италиански компании развиват дейност в Китай, по-специално в текстилната индустрия, фармацията, механиката, тежката промишленост.

Но Италия подкрепи решението на Европейската комисия да наложи временни тарифи от 37,6% върху електромобилите, внесени от Китай. Пекин реагира гневно на това решение и започна разследвания във връзка се европейското бренди и свинско месо.

Същевременно страните от Г-7, в това число и Италия, обещаха миналия месец да продължат да защитават бизнесите си от онова, което те възприемат като нечестни китайски търговски практики.