Около 1,6 млрд. лева са необходимите средства за ръст на заплатите в бюджетната сфера за следващата година. Това сочат изчисленията на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), представени на пресконференция днес. Искането за "Бюджет 2025" е за хоризонтална политика по доходите, която да бъде не по-малко от 10%, а съответните увеличения да бъдат резултат от индивидуалното представяне на работещите, отбелязаха от синдиката. Събитието бе организирано с Фондация "Фридрих Еберт България", предаде БТА.

За средното образование от КНСБ очакват 600 млн. лв. увеличение за догодина, а за висшето - 200 млн. лв. В държавното управление синдикатът счита, че увеличението трябва да е 315,6 млн. лв. Останалите сектори, в които е необходимо увеличение, са здравеопазване (165 млн. лв.), земеделие (102,6 млн. лв. ), култура (43 млн. лв.), транспорт (131,3 лв.) и енергетика (0,6 млн. лв.. Според КНСБ следва да има увеличение и за Българското национално радио (7,1 млн. лв.)

От синдиката предлагат промени в данъчната политика, които да осигурят нужните приходи в бюджета за увеличените заплати:

  • въвеждане на необлагаем минимум на доходите на физическите лица, равен на размера на минималната работна заплата за съответната година;
  • повишение на ставката на данък дивидент на минимум 10%;
  • въвеждане на данък върху финансовите транзакции и дигитален данък;
  • нов данък "вредни храни", като тук става въпрос за чипсове, вейпове, енергийни напитки;
  • облагането на свръхпечалбите според действащите регламенти на европейското законодателство.

Любослав Костов, главният икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО), коментира, че остава тенденцията България да е страната с най-високо неравенство на доходите. По думите му данъчната система трябва да е така структурирана, че да намалява това неравенство.

Данъчната система не е само източник на приходи, а е основен механизъм за създаване на справедливост, добави лидерът на синдиката Пламен Димитров по тази тема.

Според КНСБ може да се помисли върху варианта данъчното облекчение за едно дете да бъде 1200 лв., а за две деца - 1500 лв. По този начин ще стимулираме младите семейства и работещите, коментира Пламен Димитров.

Вчера стана ясно, че Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе заседание във вторник, на което ще бъдат обсъдени проектобюджетите на държавата, на Националната здравноосигурителна каса и на държавното обществено осигуряване за 2024 година. Основните критики на синдикатите са свързани със заложената за догодина политика по доходите, и те настояват за промени.