Инфлацията, която отразява динамиката на потребителските цени в САЩ, се е забавила до 2,4% в края септември на годишна база (спрямо същия месец на 2023 г.). Това е най-ниският годишен темп на растеж на американските потребителски цени от февруари 2021 г., сочат оповестените днес данни на Бюрото по трудова статистика към министерството на труда във Вашингтон, цитирани от БТА.

Индексът на потребителските цени достига 0,2% на месечна база през септември (спрямо предходния месец). Той се запазва на същото равнище, отчетено и през август, и през юли.

Инфлацията в САЩ се забавя на годишна база на фона на спад на цените на енергийните продукти (-6,8%) и умерено поскъпване на хранителните стоки (+3,3%), посочват анализатори.

Годишният темп на растеж на потребителските цени в САЩ, отчетен през август 2024 г., беше 2,5%.

На годишна база основната инфлация в САЩ, при която не се отчитат сезонно променливите цени на хранителните и енергийните продукти, се ускорява до 3,3% през септември.

Годишната основна инфлация се повишава спрямо август, когато беше отчетено, че се е забавила до 3,2%.

Междувременно стана ясно, че броят на американците, подали молби за помощи при безработица през миналата седмица, достигна най-високото си равнище от почти година. Това може да се разглежда като сигнал за смекчаване на трудовия пазар в САЩ, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Броят на молбите за помощи при безработица за седмицата, приключила на 3 октомври, се е повишил с 33 000 до 258 000. Това е най-високото равнище от 5 август 2023 г. и е доста над очакванията на анализаторите за ръст до 229 000.

Заявленията за обезщетения за безработица се считат за индикатор за съкращенията на служители в САЩ през дадената седмица.

На 4-дневна база, която е по-постоянен показател, молбите са нараснали с 6750 до 231 000.

Общият брой на американците, получаващи обезщетения за безработица, се е покачил с 42 000 до около 1,86 млн. за седмицата, приключила на 28 септември.