ЕС прие 15-ия пакет санкции: В черния списък са вече 79 кораба от "сенчестия флот на Путин"
Наказателните мерки засягат и субекти от Китай, Индия, Иран, Сърбия и ОАЕ, които са помогнали на заобикалянето на санкциите или в доставката на стоки, използвани за руски военни действия в Украйна
Съветът на ЕС съобщи, че днес е одобрил новите санкции срещу Русия - икономически и индивидуални. Намерението е да бъде ограничена способността на Русия да води своята незаконна, непредизвикана и неоправдана война срещу Украйна, се посочва в съобщението от заседанието на европейските външни министри, за което съобщи кореспондентът на БТА в Брюксел Николай Желязков.
Още по темата
- ЕП иска по-строги санкции за сенчестия флот за износ на петрол от Русия
- Джанет Йелън: Има още простор за налагане на петролни санкции против Русия
- САЩ наложиха санкции на Русия, насочени към "мрежа за незаконно финансиране"
- Американски санкции слагат прът в колелото на турско-руския газов хъб
- Нововъзникнали и малки нидерландски фирми вероятно заобикалят санкциите срещу Русия
Новите мерки от 15-ия пакет санкции предвиждат допълнителни средства за противодействие на заобикалянето на досегашните европейски санкции чрез "сенчестия флот на Путин" и отслабване на руския военнопромишлен комплекс.
Съветът на ЕС включва към списъка на санкционираните 54 лица и 30 организации, отговорни за действия срещу териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна. ЕС санкционира военната част, отговорна за удара по детска болница в Киев, както и висши ръководители на дружества от областта на енергетиката и отговорни за депортиране на деца, както и двама висши служители на Северна Корея.
Санкционирани са още руски дружества в областта на корабоплаването и отбраната, свързани с преноса на суров нефт и петролни изделия по море. В списъка на санкционираните са добавени химически завод и руска гражданска авиокомпания. За първи път са наложени санкции на китайски доставчици на части за дронове за руската страна.
Добавени са още кораби към списъка на подлежащите на забрана за достъп до пристанища и за предоставяне на услуги, свързани с морските превози. Тази мярка е срещу кораби, използвани за заобикаляне на европейските правила за ограничаване на цените на петрола и за превозване на военно оборудване за Русия или на откраднато от Украйна зърно. Общо 52 кораба са прибавени днес и така общият брой на засегнатите от европейските санкции плавателни съдове достига 79, се пояснява в съобщението.
Съветът добавя 32 нови субекта към списъка на пряко подкрепящите руската военна индустрия. Те ще бъдат подложени на по-строги ограничения за износ на стоки и технологии с двойна употреба. Някои от тези субекти се намират в Китай, Индия, Иран, Сърбия и Обединените арабски емирства, и са участвали в заобикалянето на санкциите или са в доставката на стоки, използвани за руски военни действия.
Съветът на ЕС реши да забрани признаването или изпълнението в ЕС на решения, издадени от руски съдилища по чл. 248 от Арбитражния процесуален кодекс на Руската федерация. Тези решения не позволяват на противоположната страна да започне или да продължи производство в юрисдикция, различна от Русия, в явно нарушение на установените международни принципи и практики.
Ето какъв е текстът на въпросния законов текст в сила от 19 юни 2020 г.
Член 248(1): "Изключителната компетентност на арбитражните съдилища в Руската федерация в спорове, в които участват лица, по отношение на които са въведени ограничителни мерки" и член 248(2): "Забрана за образуване или продължаване на спорове със спорове, включващи ограничителни мерки."
Законът е предназначен да подпомага руските физически лица и компании, както и чуждестранни физически лица и компании, които са били обект на руски санкции. Той установява изключителната компетентност на руските търговски съдилища (назначени арбитражни съдилища) за спорове с участието на санкционирани страни и спорове, свързани с руските санкции, пише специализираното издание "Международен арбитраж".
Съветът на ЕС позволява освобождаването на парични наличности, държани от централните депозитари на ценни книжа (ЦДЦК) на ЕС. Това е необходимо в светлината на увеличаващите се съдебни спорове и ответни мерки в Русия, които водят до изземане на активи на ЦДЦК в ЕС. Благодарение на това решение ЦДЦК ще може да поискат от властите в ЕС да вдигнат запора на парични салда и да ги използват за изпълнение на законовите си задължения към своите клиенти, се добавя в съобщението.