Африка ще играе ключова роля в декарбонизацията на света
Континентът може да се превърне в зелен индустриален център, но не може да чака повече обещаната подкрепа, заяви президентът на Кения Уилям Руто
Африканският континент "държи ключа към ускоряването на декарбонизацията на глобалната икономика". Това заяви кенийският президент Уилям Руто по време на встъпителната си реч в първата Африканската среща на върха по въпросите на климата в Найроби, предаде ДПА, на която се позова БТА.
Държавни ръководители от цяла Африка от вчера са в столицата на Кения, за да обсъдят прехода към зелена енергия и да определят приоритетите преди срещата на високо равнище за климата КОП28 (COP28), която ще се проведе към края на годината в Дубай.
Зелената енергия е необходима не само за справянето с изменението на климата, но представлява и "фонтан от многомилиардни икономически възможности", каза Руто по време на откриването на тридневната среща.
"Трилиони долари в световен мащаб търсят "зелени възможности за инвестиции", тъй като натискът за справяне с климатичната криза се засилва", каза кенийският държавен глава и добави, че Африка има потенциал за производство на възобновяема енергия, както и природни ресурси за привличане на тези инвестиции.
По думите му континентът може да се превърне в "зелен индустриален център, който помага на други региони да постигнат своите стратегии за нулеви вредни емисии до 2050 г.".
Срещата в столицата на Кения ще бъде доминирана от стремежа за засилване на сектора на възобновяемата енергия и начините за увеличаване на финансирането на климатичните политики.
Африканските страни са допринесли сравнително малко за климатичната криза, но страдат непропорционално много от нейните последици.
На този фон африканският рог е изправен пред най-тежката суша от 40 години, докато милиони гладуват и в Субсахарска Африка. Екстремните климатични явления, като урагани и наводнения, стават все по-чести.
Очаква се лидерите, участващи на срещата на върха в Найроби да напомнят на индустриализираните страни за техните задължения - особено финансовите им обещания да помогнат на развиващите се страни с мерки за смекчаване на изменението на климата.
От 2020 г. големите развити икономики са се ангажирали да набират по 100 милиарда долара на година за финансиране на климатични проекти в Глобалния юг. Досега тази цел обаче не е постигната.
Африка не може повече да чака обещаната подкрепа, а трябва сама да създаде стимули за частните инвеститори, коментира въпроса Руто.
Африканската банка за развитие изчислява, че свързаните с климата природни бедствия вече струват на континента между 7 и 15 милиарда долара годишно.
Исканията за облекчаване на дълговете на някои страни също се очаква да бъде важна тема по време на Африканската среща на върха по въпросите на климата.