Белият дом играе срещу долара
Американският долар може да продължи двугодишния си низходящ тренд, тъй като понижаването на американската валута отслабва привлекателността на американските акции за чуждите играчи, се посочва в доклад на Merrill Lynch & Co. (MER), публикуван в края на миналата седмица.
По данни на американското министерство на финансите, чуждите инвеститори са предпочитали да продават американски облигации и акции в течение на 6 месеца до 30 януари.
Средно продажбите са надхвърляли покупките с $6,3 млрд. на месец.
Инвеститорите извън САЩ ще се въздържат от придобиването на активи, деноминирани в американски долари, докато американските власти продължат да демонстрират тенденцията за подкрепа на слаб долар, се посочва в доклада, цитиран от агенция "Блумбърг".
"На пазара цари мнението, че американските власти се отнасят търпимо към слабия долар. Ако те поискат да намалят валутните рискове за инвеститорите, то трябва да намалят възприемането, че гледат на отслабващия долар през пръсти", пише в текста.
При това понижаването на ставката се подкрепя от администрацията на Белия дом. Конкретно президентът Буш заяви на няколко пъти, че текущият курс на долара отразява състоянието на американската икономика. Въпреки, че той дори подчерта, че официалната позиция на американското правителство се заключава в подкрепата на силния долар.
"Силен долар отговаря на нашите официални интереси", заяви и финансовият министър Хенри Поулсън в интервю за CNBC в края на март.
От друга страна не трябва да се отхвърлят позитивните тенденции, свързани с отслабването на долара. Износът от САЩ през януари се покачи до рекордните $148 млрд., внасяйки своя дан в ръста на БВП с един процент. "Твърде съблазнително е да се прибегне към отслабването на долара, за да се превърнеш в по-конкурентоспособен, но страничен ефект на това действие е сдържаността на чуждите инвеститори да влагат парите си в САЩ", посочва в доклада си Merrill Lynch.
Според прогнозите на инвестиционната компания, доларът ще се търгува около ниво $1,55 спрямо еврото до края на юни. Това ще води със себе си и редица последствия. Предишният период, когато в рамките на шест месеца инвеститорите предпочитаха да се освобождават от американски активи, отколкото да купуват, беше в 1996 година. През втората половина на 2007 година чуждите инвеститори, купуващи държавни ценни книжа на САЩ, както и други инструменти, покриваха 10 процента от дефицита по текущата сметка, което е най-ниското ниво за последните 15 години.
БЯГСТВО
По данни на Morgan Stanley, делът на чуждите акции в портфейлите на американските взаимни фондове се е повишил от 13 на сто през 2003 година до 26 процента в края на миналата. По този начин не само чуждите инвеститори, но и американските институционални играчи бягат от американски активи. "Политиката по отношение на долара ще се промени, едва когато американските власти разберат, че недостатъците от по-нататъшен спад на долара са по-големи от повишаването на конкурентоспособността", се посочва още в доклада на Merrill Lynch.
СПАД
От началото на годината доларът се понижи спрямо йената с 9 на сто, а по отношение на еврото с над 7 процента на фона на понижаването на основната лихва в САЩ, която бе понижена с 2 на сто до 2.25% на годишна база.