Това заяви германският заместник-министър на финансите Томас Щефен при представяне на редовния месечен доклад на министерството, съобщава агенция Ройтерс, цитирана от БТА.

Неговото изказване е факт само дни след първата среща в Брюксел в понеделник на британските и европейските преговарящи, на която те се споразумяха за графика за разговорите за Брекзит. И двете страни подчертаха добрата си воля, но също така признаха огромната сложност на задачата и кратките срокове за нейното изпълнение.

Решението на Обединеното кралство да напусне ЕС е злополучно, каза Щефен след представянето на месечния икономически доклад на министерството на финансите. Според него в предстоящите преговори останалите държави - членки на ЕС ще бъдат изправени пред предизвикателството да запазят единството на съюза и да съгласуват вътрешния си пазар, като същевременно ограничат щетите за гражданите и за бизнеса.

Томас Щефен посочи, че останалите 27 страни-членки на ЕС са решени да останат обединени и да поставят бъдещите си отношения на нова обща основа. Процесът на Брекзит също така може да даде възможност за по-силен ЕС и за Германия като подходяща бизнес локация, добави той.

Германия вече направи предложение да бъде домакин на базираните в Лондон Европейската агенция по лекарствата (EMA) и на Европейския банков орган (EBA) след излизането на Великобритания от ЕС, макар че редица дипломатите отбелязват, че двете европейски институции няма да отидат в една единствена страна - членка.

В месечния си доклад министерството на финансите заяви, че Германия може да се възползва от Брекзит, тъй като бъдещите отношения с Великобритания все още са неясни и не е гарантиран по-нататъшния достъп на Лондон до общия европейски пазар.

Въпросът за предислокацията е актуален за редица компании за финансови услуги и Германия може да предложи добрата алтернатива на Франкфурт като един от водещите финансови центрове в Европа, отбелязва докладът. Финансовото министерство на Германия посочва като предимство близостта до Европейската централна банка и нейния банков надзор

. Ролята на Франкфурт като център на банковия надзор в Европа може да бъде допълнително подсилена и завършена с Европейския банков надзорен орган, който все още се намира в Лондон. Поради това е очевидно, че регионът на Хесен и федералното правителство са поели ангажимент да вземат Европейският банков орган във Франкфурт, заключава министерството на финансите.