Четири компании от провинциите Хунан, Хубей и Дзянсу и свързани с тях производители на безшевни стоманени тръби са засегнати от решението за облагането с мита в рамките на 43.5-81.1%.

Същия ден представител на Агенцията за разследване на търговски дотации към Министерството на търговията на Китай заяви, че Пекин е обезпокоен от тенденцията на търговски протекционизъм на ЕС.

Според него трудностите в стоманодобивната промишленост на ЕС не са причинени от китайското производство, а резултат от икономическия спад.

В същото време сътрудничеството между Китай и ЕС е голямо и европейските компании се възползват реално от него. Китай е готов да засили обмена с ЕС, с цел надлежното разрешаване на спора, каза още китайският чиновник.

Междувременно Китай обяви днес, че до 2020 година ще свие производството на сурова стомана със 100 милиона тона на фона на международния натиск да намали свръхкапацитета в сектора, предаде ДПА.

Цялата стоманодобивна индустрия ще бъде модернизирана и ще бъдат спрени всякакви инвестиции, които биха увеличили мощностите, посочва в новия си план за 2016-2020 година министерството на промишлеността и информационните технологии. Ще бъдат насърчавани високотехнологичното и зеленото производство в сектора, както и сливанията и придобиванията.

През февруари министерството на трудовите ресурси и социалните грижи съобщи, че планира да закрие 1,8 милиона работни места във въгледобивната и стоманодобивната индустрия, за да намали свръхмощностите.

В петък страната информира, че стоманената й индустрия е достигнала годишната си цел да намали производствения капацитет с 45 милиона тона. Поради прекомерното производство Китай залива международните пазари със стомана на дъмпингови цени.