Търговията на дребно в ЕС и в еврозоната се сви в началото на есента с по 0,2% на месечна база след понижения съответно с 0,1% и с 0,2% през август, съобщи Евростат, цитиран от БТА.

Влошаването се дължи в най-голяма степен на спад, съответно с 0,7% и с 1,0%, при продажбите на нехранителни стоки, докато продажбите на автомобилни горива се понижиха в еврозоната с 0,3%, а в целия ЕС стабилизираха на нивото от предходния месец.

В същото време продажбите на храни, напитки и тютюневи изделия нараснаха в Европейския съюз с 0,5% и с 0,6% само в рамките на еврозоната.

На годишна база растежът при продажбите на дребно в еврозоната се забави до 1,1% (спрямо септември 2015 година) след растеж с 1,2% през август (възходяща ревизия от предишна оценка за анемично повишение с 0,6%), като това представлява най-слабо подобрение при търговията на дребно от септември 2014 година насам.

Относно целия ЕС, търговията на дребно нарасна през септември с 2,2% на годишна база след повишение с 2,6% месец по-рано, бележейки също най-слабо подобрение от две години насам.

Най-солиден спад в търговията на дребно на месечна база беше регистриран в Португалия (спад с 2,1%), следвана от Словения (понижение с 1,7%) и Германия (с 1,4%), докато най-солиден растеж при продажбите на дребно беше отчетен в Естония (скок с 1,5%), Финландия (с 1,1%), Дания (с 0,7%) и Полша (с 0,7%). Продажбите на дребно на годишна база отбелязаха най-солиден ръст в Люксембург (скок с 15,2%), Румъния (с 9,7%) и Полша (с 8,6%), а най-силен спад отчитат продажбите на дребно в Белгия (понижение с 3,2%), Германия (с 0,4%) и Словения (с 0,1%).

Данните на Евростат за България също отразяват подобна леко негативна тенденция при търговията на дребно. Според европейската статистика продажбите на дребно в нашата страна се понижиха през септември с 0,2% спрямо август, когато те се свиха с 0,3%. По този показател България е една от седемте страни - членки на ЕС, регистриращи влошаване на продажбите на дребно.

В същото време продажбите на дребно в България на годишна база забавиха доста рязко своя растеж до едва 1,9% (спрямо септември 2015-а) след скок с 5,3% през август, но въпреки това отбелязват устойчиво повишение за единадесети пореден месец.