Ние предлагаме да има определен коефициент за увеличение на минималната заплата. Тя трябва да е между линията на бедност и 50% от средната работна заплата. Точният коефициент ще бъде определен след преговори между синдикати и работодатели, каза Любен Томев от КНСБ.

Според него в този диапазон трябва да се водят преговорите до постигане на консенсусно решение.

Принципът се доближава до предложения от работодателите, но разминаването произтича от конкретни параметри, коментира Димитър Бранков от Българската стопанска камара (БСК).

В проекта на синдикатите се дават много високи репери за долна и горна граница за ръста на минималната работна заплата, включително до 60 процента от средната работна заплата, допълни той.

Такива средни нива на минимална към средна заплата в нито една държава членка (на ЕС) не съществува. Средното съотношение се движи в порядъка на около 40 процента, каза Бранков.

По-рано днес работодателите поканиха синдикатите на консултации по механизма за определяне на минималната работна заплата, както и за размера й за 2017 година.

Според тях заложеният ръст в бюджета не почива на обективни икономически съображения. Бизнесът все още бойкотира договарянето на минималните осигурителни прагове, но неведнъж са заявявали, че са готови на разговори за минималната работна заплата.

В бюджетните закони за 2017 г. се предвижда минималната заплата да се увеличи от 420 до 460 лв., което прави ръст от 9,5 на сто.