Окончателното публично публикуване на Наредбата за намаляване тежестта върху българския бизнес, свързана с разходите за възобновяема енергия, предстои след публикуването й във вестника на ЕК.

Наредбата ще влезе в сила със задна дата от 1 август 2015 г. и ще важи до 31 декември 2020 г. За да се използва отстъпката за индустриалните консуматори от компонентата в цената за електроенергия, свързана с разходите за възобновяема енергия, те следва да отговарят на определените в Наредбата критерии.

ЕК е одобрила официално и схемата за подкрепа на възобновяемата енергия с преференциални цени, разписана в Закона за възобновяемата енергия от 2011 година.

Миналата година от КЕВР повишиха за индустриалния ток добавката "задължение към обществото" и така я изравниха с тази за гражданите. Последваха масови протести на индустриални предприятия и работодателските организации.

От бизнеса пресметнаха, че в резултат на повишаването на цените за индустрията чрез добавката "задължение към обществото" с повече от 100% се запълва една дупка в НЕК от 280 милиона. В същото време разчетите показват загуба за бюджета от минимум 650 милиона. Негативният ефект ще надхвърли над два пъти позитивния ефект от това запълване на тази дупка в НЕК, пресметнаха от БСК.

Държавата обеща компенсации за фирмите, достигащи 80% от допълнителните разходи в зависимост от големината на предприятието. За това обаче трябваше разрешение от ЕК, защото се води държавна помощ.

Над 200 компании ще спестят около 500 млн.х лв. похвалиха се от КРИБ, след решението на ЕК.

КРИБ и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори настояваха за въвеждането на подобен механизъм от началото на 2012 г., когато добавките към цената на електроенергията, съответно за зелена, кафява енергия и невъзстановяеми разходи нараснаха в рамките на един регулаторен период с над 380%. Подобни механизми на облекчение действат навсякъде в Европа, което поставяше българската индустрия в неравностойно положение, казват работодателите.