Това коментира вицепремиерът Томислав Дончев пред представители на Американската търговска камара на годишната й среща с правителството, цитиран от БТА.

По думите му големият проект за газов разпределителен център се разработва детайлно технически, юридически и икономически с Европейската комисия. Когато само след месец и половина сме готови с финалния сценарий, ще го представим на инвеститорите, отбеляза той.

Още през януари премиерът Бойко Борисов представи идеята си за изграждане на газов хъб във Варна, който да събира газ от различни източници - вътрешни и външни. Той обяви още, че за целта се подменят компресорните си станции и имаме възможност, когато е необходимо, да увеличим капацитета на тръбите.

Според Дончев разработването на хъба по този начин дава гаранции, че моделът ще е устойчив във времето и няма да има опасност да започне наказателна процедура срещу него. Трябва да се възползваме от това, че сме на кръстопът не само на транспортните, но и на газовите коридори, коментира той.

Вицепремиерът каза, че природният газ е стратегически ресурс и е въпрос не само на икономика, но и на национална сигурност. Според него сигурност на газовите доставки означава да имаме достъп поне до три независими източника на газ. По думите му конкурентна цена на природния газ може да се постигне само при наличие на повече от един източник и акцент в тези усилия е създаването на газови връзки /интерконектори/ със съседите ни страни.

Интерконекторът с Румъния е на финална фаза, фокус е връзката с Гърция и с енергийния министър Теменужка Петкова се срещаме по темата поне два пъти седмично, отбеляза Дончев.

Диверсификацията на източниците на природен газ е основен приоритет на правителството, каза Теменужка Петкова. По думите й сигурността на доставките и конкурентните цени в сектора се отразяват на всички потребители. Затова важен елемент е изграждането на междусистемните връзки със съседните страни, без които не можем да постигнем така желаната диверсификация, коментира тя.

Основен приоритет в междусистемната свързаност е изграждането на интерконектора Гърция-България, който е важен не само за нас, но и за целия регион на Югоизточна Европа, посочи Петкова. По думите й този интерконектор ще даде реална възможност за разнообразяване на доставките на природен газ. Тя призова всички компании, които имат пазарен интерес към този проект, да го заявят до 31 март и да резервират капацитет, което ще е и гаранция за успеха му.

Според експерти обаче по този интерконектор няма как да потече газ към България, защото няма такъв. Съществуващият газопровод ТАП е с ограничени количества, а този от ТАНАП все още е в проект.

Енергийният министър отбеляза, че преди дни е започнал анализ и на възможността за търговия с природен газ на Българската независима енергийна борса, което е важна крачка напред в развитието на пазара.

Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева каза, че вече е "на финална фаза" изменението на Закона за управление на отпадъците. С усъвършенстването му се дават повече облекчения за бизнеса, подобрява се средата за него и се "изчистват" натрупани тежести, коментира тя.