Това каза вчера председателят на КФН Стоян Мавродиев на заседание на парламентарната временна комисия за проучване на финансовото състояние на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове, цитиран от БТА.

По думите на Мавродиев, ако от дружествата смятат, че методиката може да стане по-прецизна, е добре да направят своите предложения. Възможно е и методиката да бъде отразена при предстоящите промени в Кодекса за социално осигуряване. Тази методология е в сила от десет години и досега не е оспорвана от дружествата, коментира той.

Според Мавродиев дебатът по методиката е безсмислен и се хаби ненужно обществена енергия. От дружествата преди няколко дни оспориха методиката, по която КФН изчислява доходността на фондовете. Заместник-председателят на КФН Ангел Джалъзов обясни, че методите за изчисление на реалната доходност са времево-претегленият и парично-претегленият.

При първата методика, която ползва и КФН, не се отчитат входящи и изходящи парични потоци в пенсионния фонд, но се стъпва на номиналната доходност и може да бъде направено сравнение между два пенсионни фонда, коментираха от КФН.

Втората методика отразява действителната доходност по партидата на всяко осигурено лице, обясниха от комисията и допълниха, че би могло да се въведе и такъв показател.

По отношение на целия период на съществуване на пенсионните фондове от втория стълб - от 1 януари 2002 година до 31 декември 2014 година за универсалните пенсионни фондове /УПФ/ и от 1 януари 2002 година до 31 декември 2014 за професионалните пенсионни фондове /ППФ/, постигнатата средна номинална доходност за УПФ е 96,8 процента, а за ППФ 95,35 процента, като средната реална доходност на универсалните фондове е 20,29 процента, а на професионалните фондове е 13,52 процента, информира Джалъзов.

Среднопретеглената доходност на годишна база за универсалните фондове е 5,45 на сто, което прави средна реална доходност 1,46 на сто на годишна база за универсалните пенсионни фондове. За професионалните пенсионни фондове доходността на годишна база е 0,98 на сто за целия дванайсетгодишен период. За реалната доходност, така както тя е заложена в изискванията към рекламните и писмените информационни материали на пенсионните фондове, е предвидено изчисляването й да обхваща периода от 1 юли 2004 г. и да бъде обявена след изтичане на десет пълни календарни години, т. е. за десетгодишен период, посочи Джалъзов.

За този период постигнатата средна номинална доходност от УПФ е 54 процента, което прави на годишна база 4,2 процента, а от професионалните пенсионни фондове е 52,76 процента, което на годишна база е 4,12 процента. Средната реална доходност за десетгодишен период за универсалните пенсионни фондове е минус 1,7 процента, което на годишна база е минус 0,16 на сто, а спрямо професионалните пенсионни фондове е минус 2,49 процента, което на годишна база е минус 0,24 на сто, допълниха от КФН.