Това съобщи министърът на земеделието Десислава Танева, цитирана от БНР.

Изискванията за правно основание за обработка на земята се въвеждат за първи път, подчерта министър Танева и посочи, че ако миналата година това изискване е било в сила, земеделците са щели да получат със 100 милиона повече. Тези 100 милиона досега са плащани на хора, които обработват чужди земи, без договор и без да плащат наем или арендна вноска за тях. Това гарантира справедливост за тях и за собствениците на земята, каза министър Танева.

Според нея, ако миналата година се беше приложило правното основание, земеделските производители, които имат правни основания, т.е. съответни договори за собственост или за ползване, по които се плащат съответните ренти, щяха да получат близо 100 млн. лв. повече.

Най-дребните фермери ще получат за 2015-а година между 500 и 1250 евро, като схемата ще действа до 2020-а година и тези, които се ползват от нея няма да получават друг вид субсидиране.

По общо шест схеми ще се подпомагат фермерите за тази година. Една от тях е т. нар. "преразпределително плащане", при което стопаните получават по-висока субсидия за първите 300 декара земя.

Схемата се прилага за втора година и тъй като има опити за измами, тоест изкуствено раздробяване на стопанства, сега контролът ще бъде засилен.

Близо 200 земеделци са се опитали да излъжат през 2014-а година, като са разделили земите си, за да получат повече пари. Измамниците ще бъдат лишавани от субсидии, категоричен беше заместник-министърът на земеделието Васил Грудев.