В процеса на подготовка на доклада за ОВОС се разглеждат две алтернативи за пресичане на плажа - прокопаване на траншея през плажа, полагане на тръбите и възстановяване на плажа в първоначалния му вид или полагане на тръбите в тунели с неголям диаметър, прокопани в земята под плажа.

Вторият вариант е по-сложен и по-скъп, но тръбите ще се положат на по-голяма дълбочина, посочват от компания "Южен поток".

Осъзнаваме значението на плажа Паша дере и обръщаме повишено внимание към този район при работата ни, посочва доктор Олег Аксютин, главен изпълнителен директор на компанията, цитиран от пресцентъра й.

Плажът “Паша дере“ край Варна няма да пострада, защото тръбата няма да се вижда на повърхността на водата, коментира наскоро Аксютин и в интервю за "Преса".

От ДСБ пък обявиха, че ще започнат подготовка за местен референдум за "Южен поток".

Проектът  "Южен поток" предвижда да бъде изцяло финансиран от руската  страна, а БЕХ да връща парите за сметка на транзитните плащания, които започват от 1,7 долара за 1000 куб.м. газ на 100 км - два пъти по-евтин транзит, отколкото през Украйна.  По тази схема изплащането на българското участие би отнело 15 години.