Бъдещето на Европа – търсете новия брой на сп. Мениджър
Кои са акцентите
"Световният мир не може да бъде запазен без съзидателни усилия, пропорционални на опасностите, които го грозят." Това е първото изречение от Декларацията на Роберт Шуман, известен като "бащата" на ЕС от 9 май 1950 г. С нея той предлага създаването на Европейска общност за въглища и стомана и на практика слага основите на ЕС. В момента горещите конфликтни точки в света се увеличават, като образуват пъзел, който Руслан Трад подрежда на нашите страници. В голяма част от конфликтните зони се вижда дългата ръка на Русия, подкрепяна от Китай, които, както казва в интервю за сп. Мениджър Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията, искат да разрушат установения световен ред. Опасностите са налице, но дали съзидателните усилия на ЕС са пропорционални? Още повече, че през последните години ясно се видя, че е предизвикана и икономическата сигурност на Съюза. Това породи необходимостта от доклада на Марио Драги, който да очертае път за реакция. Именно затова и посветихме този брой на бъдещето на Европа. България присъства много ярко в темата, защото с Европа сме едно цяло и действаме като един жив организъм. "Съзиданието е по-силно от разрухата", споделя на нашите страници и писателката Йоанна Елми в интервю на Светлозар Желев.
Кои са финалистите на Мениджър на годината и кои според тях са най-големите рискове и възможности пред България и света в момента, също ще може да прочетете в октомврийския ни брой. За възможностите, но пред стартиращите български компании говори Павлина Янакиева, съосновател и изпълнителен директор на Български иновационен хъб в интервю на Венцислав Савов. За необходимостта от адаптивност и свобода в мисленето при управление на компании ни разказва Петър Торнев, директор на Технологичния център на Accenture в България, в интервю на Елисавета Якимова.
Капиталовите пазари се отдалечиха сериозно от фундамента, но все още ни дават сигнали, по които можем да се ориентираме за бъдещи тенденции. Какви са те може да прочетете в анализа на Николай Ваньов.
Покрай упоритостта, с която държавата отказва да положи усилия да трансформира ТЕЦ Марица Изток 2 и предпочита да я захранва с държавна помощ, решихме да се поучим от чуждия опит. Йонко Чуклев ни разказва как полският миньорски град Катовице е превърнат в културен и икономически център.
Готови ли са компаниите да се защитят от кибератаки, може да прочетете в анализа на Любомир Тулев.
Колко далеч сме от реално приложение на квантовите компютри ще научите от интервюто на Петър Стоянов с доцента по атомна физика В БАН д-р Боян Торосов.
Диана Попова пък ще ви въвлече в света на "Случайните шарении" на Недко Солаков.
Търсете новия брой на "Мениджър" в:
- разпространителската мрежа
- платформата за дигитално четене ZinZin
- manager.bg/списание
НАЙ
Български компании попаднаха под американски санкции заради търговия с Русия
Генади Кондарев: Страните, които предприемат бързи и обмислени стъпки, ще извлекат най-големи ползи от прехода
Дъщерно дружество на "Газпром" завежда иск за $880 млн. срещу "Линде"
Българинът пести повече, но над 50% от депозитите на семействата са до 1000 лева
Български компании попаднаха под американски санкции заради търговия с Русия
Българинът пести повече, но над 50% от депозитите на семействата са до 1000 лева
Финландия конфискува активи на Русия за $4,25 млрд.
Генади Кондарев: Страните, които предприемат бързи и обмислени стъпки, ще извлекат най-големи ползи от прехода