България изпълнява всички критерии за членство в Еврозоната, показват данните на Европейската централна банка (ЕЦБ), информират от Министерството на финансите.
Финансовата институция публикува дългосрочния лихвен процент за оценка на степента на сближаване на страната ни, като стойността му за май 2012 г. е 5,11% (без изменение спрямо предходния отчетен период - април 2012 г.). Показателят е под референтната стойност от 5,8 на сто и е по-нисък от този на 12 държави-членки на Европейския съюз (ЕС), от които седем са част от Еврозоната.
Данните на ЕЦБ потвърждават и публикувания в края май 2012 г. "Доклад за конвергенцията", в който този показател е бил средно 5,3% за периода април 2011 – март 2012 година. Така страната ни е една от трите в ЕС, заедно с Дания и Швеция, които изпълняват критериите от Маастрихт за членство в еврозоната. Данните показват, че годишната инфлация в България към март 2012 г. е била 2,7 на сто, което е под референтната стойност от 3,1% в страните членки на ЕС.
Бюджетният ни дефицит е 2,1% от БВП (реф. стойност 3%), поради което в края на май 2012 г. Европейската комисия препоръча да бъде прекратена и процедурата по свръхдефицит за България.
Съотношението брутен държавен дълг/ БВП е 16,3%, значително под референтната стойност от 60 процента. По този показател България се нарежда на второ място в Европейския съюз след Естония.
Преди месец обаче стана ясно, че според ЕЦБ във всички страни липсват необходимите "юридически условия", включително пълна независимост на Централната банка на страната.