Цените на петрола се понижава с над 1 долар във вторник. Търговците прибраха печалбите си от ралито през предходната сесия, което издигна пазара до най-високото му ниво от повече от месец насам, на фона на опасенията, че Близкият изток може да се окаже на ръба на по-широка война, предава Ройтерс.

Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент поевтиняват с 1,31 долара, или с 1,6%, до 79,62 долара за барел, а тези върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate падат с 1,29 долара, или с 1,7%, до 75,85 долара за барел

И двата договора поскъпнаха с над 3% в понеделник до най-високите си нива от края на август. Те добавиха към ръста от 8% от миналата седмица - най-голямото седмично повишение от година насам, на фона на опасенията, че ескалиращото напрежение може да наруши доставките на петрол от Близкия изток.

Конфликтът продължава да се засилва, като подкрепяната от Иран групировка "Хизбула" изстреля ракети срещу третия по големина град в Израел - Хайфа. На този фон Израел изглежда готов да разшири офанзивата си в Ливан, година след нападението на "Хамас", поставило началото на войната на Израел в Газа.

"Геополитическото напрежение в Близкия изток се разклаща, но напоследък се наблюдава известно намаляване на някои очаквания, че прекъсванията на енергийните доставки може да са по-премерени", казва Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG. "Разбира се, все още се очаква повече яснота относно това как Израел ще отвърне на Иран и можем да очакваме цените да останат поддържани на фона на ценообразуването на геополитическите рискове."

Някои анализатори обаче казаха, че атака срещу иранската петролна инфраструктура е малко вероятна и предупредиха, че цените на петрола могат да бъдат изправени пред значителен натиск надолу, ако Израел се съсредоточи върху друга цел.

Дори ако една атака е насочена към ирански петролни съоръжения, има 7 млн. барела на ден резервен капацитет за доставки в рамките на Организацията на страните износителки на петрол, за да компенсира загубата на добива на петрол, отбелязват анализатори на ANZ Bank в петък.

Все пак събитията в Близкия изток няма да допринесат за промяна на перспективите за търсенето на петрол, които продължават да изглеждат мрачни, заяви анализаторът на Phillip Nova Приянка Сачдева. Тя добави, че пазарът очаква данните за инфлацията в САЩ в четвъртък, за да получи представа за състоянието на най-голямата икономика в света.

Въпреки че инвеститорите са загрижени за забавянето на растежа, което намалява търсенето на горива в Китай, Националната комисия за развитие и реформи (NDRC) страната съобщи във вторник, че е напълно уверена в постигането на целогодишните си икономически цели.

В САЩ ураганът Милтън се засили до буря от пета категория по пътя си към Флорида, след като в понеделник принуди поне една нефтена и газова платформа в Мексиканския залив да спре работа.

Инвеститорите ще следят и последните данни за запасите от суров петрол в САЩ, като според предварителна анкета на Ройтерс се очаква те да са се увеличили с 1,9 млн. барела през седмицата, приключила на 4 октомври.