10 начина да се справим с рецесията
Вестник "Дейли Телеграф"
0
55
Малцина от хората на възраст под 40 години имат голям опит какво е човек да се чувства богат в даден момент и разорен в следващия, защото бяха твърде млади, за да притежават собствен дом или да имат сериозна кариера последния път, когато балонът се спука - в края на 80-те години на миналия век. Въпреки че някои ще изпаднат в шок, възможно е човек да излезе от тази рецесия сравнително невредим. Преживяването на финансовите бури ще е от ключово значение. Предлагаме ви 10 съвета как да защитите от рецесията вашите финанси, жилище, пенсия и спестявания.
1. Застраховайте доходите си
Можете да застраховате доходите си: една компания - Pay Protect, все още е на пазара. Вноска от 35 лири на месец ще покрие 60% от брутното ви трудово възнаграждение за период до една година, като можете да получавате максимално на месец 1500 лири. Междувременно е възможно да застраховате изплащането на ипотеката си, обикновено за период до две години, като купите застрахователна полица за злополука, болест или безработица, която да е обвързана с вашия кредит. Нека се вгледаме по-внимателно в условията: много от тези полици няма да се изплатят, ако сте самонает, работите по краткосрочен договор или вашият работодател вече е обявил, че ще прави съкращения.
2. Изтеглете печеливша карта
Изплащането на вноските по кредитните карти и на потребителските дългове е от жизнено значение. Издателите на карти обаче повишават цените си и намаляват "свободните от лихви" периоди. Нарастват и таксите за трансакции. Ако нямате дългове, помислете за кредитни карти с кеш бонус, при които, когато плащате, ви се връща част от сметката.
3.Преминете на ипотека с променлив лихвен процент
Повечето коментатори очакват лихвените проценти да бъдат намалени над два пъти догодина - от сегашните равнища от около 4,5% до 2%. За да се възползвате от това, преминете на ипотека с променлива лихва. Тогава, всеки път, когато Банк ъв Ингланд понижи основния лихвен процент, вашата месечна сметка ще пада.
4.Защитете спестяванията си
Ако лихвите паднат рязко, така ще стане и с приходите от вашите спестявания. Така че, "заключете" ги при добър процент сега. (Бел. ред. – някои банки в България също предлагат фиксирани лихви по депозитите за по-дълъг срок.)
5. Поемете контрол върху пенсията си
Ако пенсията ви е пряко обвързана с фондовия пазар, каквито са в момента по-голямата част от плановете в частния сектор, то вероятно сте гледали с безпокойство на неотдавнашното "пътуване на курсовете на акциите с влакчето на ужасите". Ако сте под 50-годишна възраст, то пазарите би трябвало да са си възвърнали позициите преди да се пенсионирате. Ако сте по-стари, то повечето добре планирани, обвързани с инвестиции схеми са от т. нар. тип доживотни пенсии, при които инвестициите биват постепенно превръщани от акции в облигации, с наближаването на възрастта за пенсиониране. Ако наближавате 50-ия си юбилей обаче, може би си струва да проверите с мениджъра на пенсионния ви фонд или с вашите консултанти дали не си заслужава повече да замразите тази схема, докато пазарите не се укротят. (Бел. ред – това на практика е неприложимо за България сега. )
Пред по-трудни решения са изправени онези, чиито инвестиционни портфейли са рискови в периода преди пенсионирането им и може да носят загуби. В този случай имате два възможни варианта. Може да работите по-дълго или да забавите вашата пенсия, евентуално като я вкарате в схема с намаляващи вноски, която позволява инвестициите да продължат, докато пазарът не поеме отново нагоре. Вземете съвет, тъй като е възможно вторият вариант да е пълен с рискове. Във всеки случай е необходимо да придадете определена форма на вашия пенсионен капитал на 75-годишна възраст, когато трябва да купите годишна рента.
6. Фиксирайте размера на вашата пенсия
Ако сте доволни от размера на вашите вноски за пенсия, то може да е разумно да си купите скоро рента, което ще ви гарантира фиксирана пенсия през целия ви живот след пенсионирането. Процентите по рентите нараснаха незначително през последната година, но се очаква отново да паднат, с намаляването на лихвените проценти - това означава, че ще получавате по-малка пенсия при една и съща натрупана сума.
7. Дръжте под око последните си вноски за пенсия
Ако последният ви работодател е държавата или силна компания, то няма за какво да се безпокоите за вашата пенсия. Но ако очаквате голяма пенсия от компания, за която подозирате, че може и да не преживее рецесията, тогава помислете дали да не "смените влака". Ако има "черна дупка" в пенсионната схема на вашия работодател, вашата пенсия ще бъде спасена от Фонда за защита на пенсиите.
8. Направете промени във вашия инвестиционен портфейл
С намаляването на лихвените проценти, можете да реорганизирате вашите инвестиции, като купувате акции от компании за комунални услуги, супермаркети, Marks & Spencer, фармацевтични и тютюневи компании, всички които се очаква да продължат да изплащат атрактивни дивиденти. Директорът на борсовата агенция Bell Lawrie Брайън Джонстън препоръчва незабавно преминаване към месечен спестовен план. "Пазарът е напълно откъснат от реалността и на някой етап ще получи силен тласък", аргументира се той. Тази стратегия обаче се препоръчва само за хора със здрави нерви.
9. Намалете цената на основните застраховки
Не приемайте автоматично обновена оферта за жилищната или автомобилната ви застраховка. Кажете на вашия застраховател, че не сте доволни от него и възнамерявате да пообиколите наоколо, за да му намерите заместник. Нормално би било той да намали цената за вас. Но така или иначе си заслужава да хвърлите един поглед наоколо - и без друго можете да намерите по-евтина алтернатива.
10.Увеличете дохода си
Започнете втора работа на непълен работен ден или пуснете обява, че си търсите квартирант. Предимството от даването на стая под наем е, че то е освободено от данък съгласно съответната правителствена схема. За разлика от работата на непълен работен ден, доходът от наем в размер на до 4250 лири годишно е освободен от данъци.
Със значителни съкращения, особено в частта, отнасяща се до местни особености