Петролен оракул
0
74
Арджун Мурти помни петролния шок от началото на 1970-те. Но сега той вещае нещо даже още по-лошо - анализаторът в „Голдман Сакс" предвижда супер - връх на петрола, при което цената на суровината ще се изстреля до $200 за барел.
Мурти е леко зелен по ориентация, пише NY Times. Затова той не се притеснява чак толкова много от последиците от рекордната цена, надявайки се най-сетне Америка да стане по-ефективна в енергийно отношение.
Петролният пазар започва да гледа на Мурти като на сензация. Преди няколко години конкурентите му се присмяха, когато той предсказа цена на петрола от $100 за барел. Сега се смеят малцина. Петролът на Нюйоркската стокова борса достигна цена от $129.60 за барел във вторник. Идва лятото - период за пътешествия с автомобила, а цената на бензина в Щатите завзе пореден рекорд.
Мурти е на 39 години и автомобилът му е с хибриден двигател. „Всъщност, честно, аз съм открито против петрола". За него е неоспоримо, че до 2011 г. цените на петрола ще се задържат над $100 за барел. С него не се съгласяват, твърдейки, че цената може рязко да се срине, ако спекулантите на пазара масово започнат да се изтеглят. Но мрачните калкулации на Мурти, извършени през март и отново потвърдени преди две седмици, показват цена на петрола от $200 за барел в Америка и бензин над $6 за барел (около 2.10 лв. за литър, цена, която далеч по-бедните българи отдавна носят).
"Едно от най-големите предизвикателства пред страната ни е зависимостта от петрола", твърди Мурти.
Вече далеч не само Мурти предвижда по-високи цени на черното злато. Боум Пикънс, бившо петролно момче, вчера заяви, че цената на суровия петрол може да удари $150 тази година. Други обаче казват, че до края на годината петролът ще падне до $70 за барел. Истината е, че анализаторите вече не знаят накъде отиват цените. Няма единно становище какво е търсенето, как ще се движи предлагането, както и дали именно спекулациите с фючърси вдигнаха цените на петрола.
Сега около хората, пишещи отдавна за петрол, има нещо като аура. Но през 1990те нещата не стояха така: скучният „петролен анализ" бе оставен на банките. Тогава много анализатори, които нямаха особена представа от екология и невъзобновяеми ресурси, прогнозираха, че цената на петрола ще се задържи на нивото $15 - $20 завинаги. Те си представяха схемата по следния начин: цените ще се повишат над това равнище, хората ще започнат да икономисват, производителите ще увеличат предлагането, подлъгани от високата цена и тези фактори съвместно ще доведат до спад на цените.
Но към края на хилядолетието една след друга петролните компании започваха да не изпълняват производствените си планове. Тогава Мурти е започнал да проучва ценовите върхове от 1970-те. Някъде към 2004 г. той стига до заключението, че светът се доближава до шок на предлагането на петрол, което ще се отрази на цените. През онова лято, когато петролът се търгуваше на цена около $40 за барел, той съставя фразата, с която може би ще влезе в пазарната история: супер връх.
Историята продължава по следния начин: пролетта на следващата година Мурти привлича вниманието на пазара, като заявява, че цената ще се покачи до $105 за барел. Тогава яростни инвеститори засипват Goldman с въпроси, каква е собствената изгода на прочутата финансова компания да издава подобни объркващи сигнали. Наложило се е сегашният финансов министър на САЩ Хенри Полсън, който тогава работеше за Goldman, да защитава правото на Мурти на аргументирано мнение.
Мурти е смутен от славата, която изведнъж е получил и отказва интервюта, както и да бъде фотографиран. Той държи да поясни още един въпрос: самоизпълняващите се прогнози. Goldman е име в бранша и много трейдъри определят поведението си върху техните доклади, така че прогнозите за високи цени действително дърпат цената нагоре. Мурти възразява на тази логика: понякога анализаторът може да причини реакция, но в рамките на деня - за повече от един ден ролята играят фундаментите.
Анализаторите, предвиждащи по-ниски цени, изтъкват че по света има много резерви, съответно и предлагането на петрол тази година е много високо, но ОПЕК и страните „черни дупки" крият сведенията за това. Китай е такъв пример - пояснява човек на Lehman Brothers.
Мурти е на мнение, че предлагането ще остане оскъдно заради геополитически фактори. Цените ще се запазят високи заради спада на производството в страните извън ОПЕК като Великобритания, Норвегия и Мексико. Мурти прекарва деня си в разговори с фондови мениджъри, които търсят от него консултации,. Той твърди, че „аплодира" инвеститорите, залагащи на високата цена на петрола, тъй като това ще увеличи инвестициите във възобновяеми източници на енергия.
Високите цени изпращат послание към консуматора да купува енергийно ефективни автомобили, да съхранява енергия по всички възможни начини. Правителството трябва да осигури данъчни стимули за купуване на хибридни коли и да развива повече ядрената енергия. Разбира се, ако Белият дом последва тези съвети, петролните оракули като него ще са чудо за един ден. За Мурти това е добре дошло: „Най-доброто нещо за света ще е ако след 15 години не се нуждаем повече от петролни анализатори".