Въпреки че няма официална статистика, по данни на кредитните и ипотечни консултанти, броят на хората използващи такъв тип заеми нараства със задълбочаването на ипотечната криза, а това от своя страна е лош знак за възтановяването на икономиката.
"Много хора из цялата страна са затънали до шия в краткосрочни заеми, като в същото време се опитват да се справят с плащанията по ипотеките си", каза Юрая Кинг, от Центъра за благоразумно вземане на кредити. По данни от 2005г., последните официално публикувани, този тип заеми са достигнали сумата от $28 милиарда.
Краткосрочните заеми обикновенно са в размер на няколко стотин долара, със срок на погасяване две седмици и лихва, достигаща до 800% (бел. ред. - вероятно става дума за ГПР или за ефективно оскъпяване заедно с наказателните лихви, а не за проста годишна лихва). Според Кинг, обикновено кредитополучателят плаща $793 за заем от $325.
В Юниън Майлс, Кливлънд - тежко засегнат от ипотечната криза район, всички традиционни банки са заменени от офисите на кредитори с ярки реклами, предлагащи светкавичен кредит за седмица или две на бедни семейства. "Когато при нас дойдат хора, закъсали с ипотеките си, отнема известно време докато разберем дали са взели и краткосрочни заеми, тъй като обикновено не обичат да говорят за това", казва Линдси Сахер, кредитен консултант от East Side Organizing Project. "По времето, когато идват при нас за помощ, вече не им е останало абсолютно нищо."
Тези заеми имат годишна лихва до 391%, без това да включва такси и наказателни глоби за просрочване. Всичко което трябва да направиш, за да получиш такъв заем, е да докажеш някакви постоянни доходи, като дори и социални помощи биха свършили работа.
"Като допълнение към безбожната цена на тези заеми, около практиката има дори още по-тъмна страна", казва Сахер. "Трябва да се примирим с факта, че кредиторите, които предлагат тези заеми, са изключително агресивни, когато дойде времето за събиране на плащането."
"Краткосрочните кредити са коварни, защото заплитат хората в порочен кръг дългове", казва Фейт. "Обикновено на американец с двуседмичен кредит са необходими две години, за да изчисти дълга си", казва той.
Робърт Франк, професор по икономика от Cornell University, сравнява предлагането на краткосрочени кредити с "предлагането на въже на човек със самоубойствени помисли", тъй като много хора не могат да контролират финансите си и затъват в дългове. "Това е проблем, причинен от дерегулирането на финансовия сектор в САЩ през 90-те години".
Заради астрономическите лихви има движение сред все повече щати за налагането на таван на лихвите по краткосрочните кредити от 36% годишна лихва, каквато е сегашната практика в 13 щата и окръг Колумбия. "36% също е много висока лихва", казва Озел Бруклин консултант от Атланта, "но все пак е по-добре от 400%."
Но дори в щати като Ню Йорк, където има забрана или таван за максималната лихва на краткосрочните заеми, съществуват пукнатини в законодателството, позволяващи на кредитори, регистрирани извън щата, да предлагат заеми по интернет.
Джейн Хъдзън, на 40 години, се е заплела в мрежата на краткосрочните заеми, след като се разделила с приятеля си и и се наложило едновременно да издържа малкия си син и да изплаща ипотека от $1000 месечно. Тя взела три малки кракосрочни кредита по интернет на стойност общо $900, но не успяла да ги изплати навреме. Съвсем скоро месечната вноска за погасяване на лихвите по заема и таксите станала $800. "Това плащане почти се равняваше на парите за погасяване на ипотеката ми, въпреки че не погасявах нищо от главницата на заема", казва Хъдзън, която работи като секретарка.
Хъдзън се обърнала за помощ към базирана в Ню Йорк консултантска агеция, откъдето я посъветвали да спре плащанията си по краткосрочния кредит, защото тези заеми не са гарантирани. Месеци наред нейните кредитори я заплашвали ежедневно да я хвърлят в затвора, да и вземат всичко, което притежава и да унищожат кредитния и рейтинг", казва Хъдзън. След известно време кредиторите и предложили сделка, но тя била толкова изостанала с изплащането на ипотеката си, че се наложило да продаде къщата си през април 2007г.
Със съкращения