Застрашен от евтин китайски внос, ЕС затяга правилата за водородни проекти
Брюксел се опитва да поощри европейските производители на зелен водород. Не малко от тях използват и оборудване, произведено извън Общността.
Европейската комисия работи върху по-строги правила, за да гарантира, че финансирането от страна на ЕС за водородни проекти е от полза за европейските компании, след като местните индустрии изразиха опасения относно евтиния китайски внос, заяви днес еврокомисарят по въпросите на климата Вопке Хукстра, цитиран от Ройтерс и БТА.
Този месец ЕС ще стартира следващия си етап от финансиране за проекти за зелен водород, докато Брюксел се опитва да даде тласък на местна индустрия за производство на горивото.
Междувременно ЕС втвърдява позицията си по отношение на други зелени технологии от Китай, налагайки тарифи върху електрическите превозни средства, които според него се възползват от прекомерни държавни субсидии.
Европейските производители на електролизатори - машини, които използват електричество за разделяне на молекулите на водата за производство на водород и кислород, предупредиха Брюксел, че не могат да се конкурират с по-евтиния внос от Китай. Те настояват Общността да ги защити, като добави критерии, които биха облагодетелствали местни компании от страна на европейския инструмент за финансиране за ускоряване на създаването на пълна водородна верига "Хайдръджин Банк" (Hydrogen Bank). ЕС в момента работи по този въпрос, заяви Хукстра.
"Ще гарантирам, че следващият търг ще бъде различен. Ще имаме ясни критерии за изграждане на европейски вериги за доставка на електролизери", каза той по време на посещението си в Технологичния университет в Айндховен в Нидерландия.
"Ако европейската киберсигурност и безопасност не могат да бъдат гарантирани, ако данните на нашите граждани и компании не могат да бъдат гарантирани, фирмите не могат да получат подкрепа", допълни еврокомисарят. Той добави, че Европа има добро присъствие в производството на електролизери, но Китай пренасища пазара с по-ниски цени.
Вопке Хукстра не уточни дали правилата ще забранят проекти, използващи чуждестранно оборудване, да получават субсидии от ЕС. Представител на блока каза пред Ройтерс, че критериите все още се финализират.
През април ЕС отпусна 720 милиона евро за седем проекта на ЕС за водород. Тогава източници от индустрията заявиха, че офертите на ниски цени от някои успешни проекти показват, че те ще използват по-евтино китайско оборудване.
ЕС не разкрива дали това е така.
Документ на Европейската комисия, разгледан от Ройтерс, показва, че за около една четвърт от проектите, които са кандидатствали за финансиране, е планирано да доставят своите електролизатори извън ЕС. Близо друга четвърт планира да използва комбинация от оборудване, произведено в и извън ЕС.
Хукстра заяви, че общността няма за цел да прекъсне връзките си с Китай, но ще предприеме действия, когато смята, че конкуренцията е нелоялна.
"Европа трябва да противодейства на китайските субсидии за електрически автомобили, които иначе биха изпреварили нашите европейски марки", изтъкна еврокомисарят по въпросите на климата.