"Недопустима държавна намеса": ЕРП-ата обявиха компенсационния закон за дискриминационен
Законът е несправедлив и води до произволно прехвърляне на държавни социални функции върху частни дружества, заяви Енерго-Про. Противоречи на правовия ред, смята ЕРМ Запад. EVN България изтъкна, че ще информира европейските институции
Електроразпределителните дружества разкритикуваха приетия от парламента закон за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.
Още по темата
Получатели на финансовата помощ са физически лица, които са били без електрозахранване повече от 24 часа в рамките на посочения период. В тридневен срок от влизането на този закон в сила Министерският съвет приема програма за реда и условията за предоставяне на целевата финансова подкрепа.
Операторите на електроразпределителните мрежи, в чиито лицензионни територии са присъединени битови крайни клиенти по законопроекта, възстановяват на Фонда "Сигурност на електроенергийната система" изплатените от него средства за компенсации на съответния краен снабдител, чиято лицензионна територия съвпада с територията на оператора, решиха днес депутатите.
Приетите допълнения в Законопроекта представляват недопустима намеса на държавата в договорните отношения между равнопоставени субекти, се казва в становище на Енерго-Про.
Предвиденото в приетия закон задължение операторите на електроразпределителни мрежи да възстановят на държавата изплатените помощи противоречи както на основни конституционни принципи за правова държава, неприкосновеност на частната собственост, така и на редица актове на Европейския съюз и нормативната уредба в Република България, се казва в позиция на оператора. Приетите допълнения в Законопроекта представляват недопустима намеса на държавата в договорните отношения между равнопоставени субекти.
С приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект се поставя под съмнение декларираният ангажимент на държавата да допълни полагащите се на клиентите обезщетения. В случая това ще доведе вместо до подпомагане от държавата, до двойно плащане на едно и също задължение от електроразпределителните дружества.
Считаме, че Законопроектът е несправедлив, финансово и правно необоснован, и води до произволно прехвърляне на държавни социални функции върху частни дружества. Обръщаме внимание, че фокусирането върху дебата само до плащането на неустойки, без да се решават истинските проблеми в електроразпределението, не би могло да доведе до устойчива промяна в сектора, се казва в позицията на Енерго-Про.
ЕРМ Запад също изрази своето несъгласие със закона и в същото време отбелязва, че вече изплаща компенсации на всички засегнати лица, които са предявили претенция на основание на чл. 58 от Общите условия за използване на електроразпределителната мрежа. Към днешна дата всички, които са подали банкови сметки, са получили компенсации.
Приетият текст на закона задължава електрорзпределителните дружества да платят неколкократно, включително и на лица, които не са били засегнати или нямат претенции за обезщетение, което е несправедливо и представлява непропорционално санкциониране на дружествата.
Законът създава прецедент за недопустима държавна намеса и противоречи на принципите на правовата държава. Той прехвърля социалните функции и разходи на държавата върху бизнеса, с което застрашава неговата финансова стабилност.
ЕРМ Запад ще предприеме всички законови мерки, за да защити интересите си и тези на своите клиенти, се казва в позицията на дружеството.
EVN България заяви, че ще информира европейските институции и посланика на Австрия в България за несправедливото отношение, което се въвежда спрямо дружеството с приемането на измененията на приетия по-рано днес от Народното събрание Закон за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електроенергия. Това съобщи на пресконференция председателят на Управителния съвет на EVN България Александър Сипек, цитиран от 3eNews. На пресконференцията присъстваше и търговското аташе на Австрия. Дружеството ще обжалва и отказа на служебния министър на енергетиката за обявяване на "ограничителен режим", който третира и понятието "форсмажорни обстоятелства", а ще се възползва и от всички правни възможности, за да се защити.
По думите му, законодателството, което се прави в страната не е начин за развиване на бизнес средата. "Въпросът е как може да се игнорира европейското законодателство и да се налагат санкции на частна компания? На базата на какво", постави въпрос той като обърна внимание, че това не помага на бизнес средата в България, напротив.
Сипек направи ретроспекция на ситуацията през коледните и новогодишните празници, както и на изложението и констатацията на комисията по енергетика към Народното събрание от 5 февруари. Тогава беше съобщено, че при Електроразпределение Юг не е констатирано липса на почистване на зони, "няма непочистени просеки, всичко е добре поддържано и основната причина за авариите е единствено е имало "обледяване" на въздушните електропроводи". Председателят на EVN България напомни, че по Коледа е регистриран най-тежкия снеговалеж в България за последните 10 години, с 440 % увеличение за този период, като се позова на официалните данни на НИМХ. По думите му, съвсем неочаквано в тази ситуация бившият енергиен министър е отказал да обяви "ограничителен режим", а веднага са били обявени за виновни електроразпределителните предприятия, "защото не инвестират достатъчно".
"За да поясня този ограничителен режим, той взима предвид всички неочаквани и непредсказуеми фактори и съответно третира въпроса за отговорността чрез понятието "форсмажор", каза Сипек.
"Но този път, за разлика от всички други случаи веднага беше обявено кой е виновен и това са разпределителните дружества, защото не инвестират достатъчно. Но всички помним, как бяха игнорирани явни факти като затворени заради лошото време пътища, недостъпни зони, до които нашите екипи не можеха да стигнат физически. Това беше игнорирано и веднага, едва ли не цялата отговорност беше хвърлена върху мрежовите оператори. Въпреки това, в нашата лицензионна територия ние успяхме много бързо, в рамките на няколко дни да възстановим захранването за 6 800 домакинства. Много бързо потвърдихме, че ще изплатим компенсациите на съответните клиенти според нашите общи условия, т.е. нямаше забавяне. Мога да потвърдя и към днешна дата, че ние обработваме и заплащаме компенсации на всички тези клиенти, които са подали искания със съответните атрибути към нас. Но въпреки това искам ясно да заявя, че ние ще обжалваме отказа на министъра на енергетиката за обяви "ограничителен режим", каза Александър Сипек. Той се върна и на датата на заседанието на комисията по енергетика към парламента на 5 февруари, на което бяха предоставени резултатите от проверката и на КЕВР.
Председателят на EVN България обърна внимание и процента на аварийност на мрежата на дружеството, която е сред най-ниските спрямо мрежовите тарифи в България (5 ст/кВтч) на домакинство в сравнение с тези на Австрия (32 ст/кВч). "Тук въпросът е какво получавате за 5 стотинки и какво за 32 стотинки?", каза Сипек. Именно на база на този показател е и възможността за аварии на годишна база на клиент. Въз основа на мрежовите тарифи, в България аварийността на мрежата на EVN или времето, в което се предполага, че един клиент може да остане без електрозахранване е 56 минути/годишно през 2024 г., в Австрия е 32 минути, докато в Италия е 99 минути, а в Румъния до 104 минути. "За нас това е белег, че това, което правим е доста добре", посочи Сипек.
"Ние бяхме помолени да подкрепим държавата в начина, по който иска да плати държавните компенсации до клиентите", каза той, като се позова на данните, с които разполагат дружествата. "Тук, на тази молба на държавата ние също откликнахме, казахме "да, ще ви подкрепим", въпреки че за нас това е допълнителна работа. Някак си бяхме решили, че приключвайки тези въпроси приключваме темата за това какви компенсации ще платим и започнахме да обръщаме внимание на оперативната си работа, какво може да подобрим занапред.