Италия планира да се върне към ядрената енергия с малки модулни реактори
Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г.
Италианското правителство търси как да използва новите технологии в ядрената енергетика. Това става ясно от съобщение на Министерството на енергетиката по-рано през седмицата. Според източници на Ройтерс Рим обмисля две опции за строителството на нови реактори - американската енергийна група Westinghouse или френската EDF.
Още по темата
Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г. Нежеланието на италианците да имат беше потвърдено и с ново допитване през 2011 г. Въпреки това обаче страната е запазила своята експертиза, смятат в ядрените среди.
Правителството на Джорджа Мелони планира да представи нов план за развитие до края на годината - малките модулни реактори, чрез които да помогне за декарбонизацията на най-големите замърсители, включително тежката индустрия и производството на стъкло.
Пред парламента енергийният министър Джилберто Пичето Фратини коментира, че Рим може да спести 17 млрд. евро от предвидените разходи за декарбонизация на икономиката до 2050 г., ако включи ядрени мощности, които да осигуряват поне 11% от потребяваната електроенергия.
Френската EDF е потвърдила пред Ройтерс, че е има интерес да развива подобни проекти в Италия. "Имаме желание да подкрепим опцията SMR в Италия", казва говорител на EDF, добавяйки, че френската група е в активни преговори с италиански компании и институции чрез италианския си филиал Edison.
Агенцията припомня, че през юли EDF, Edison, държавната ядрена компания Ansaldo Nucleare и федерацията на производителите на стомана в Италия Federacciai подписаха Споразумение за сътрудничество за включването на ядрената енергия в сектора.
От американската Westinghouse отказват коментар за възможностите за развитие на проекти в Италия.
Компанията беше избрана от няколко държави в Източна Европа за изграждане на конвенционални ядрени реактори и започна да доставя и алтернативно на руското ядрено гориво за няколко от съществуващите централи със съветско оборудване, включително в България и Финландия.