"Булгаргаз" и унгарската MVM CEEnergy подписаха меморандум за доставка и търговия с втечнен газ
"България се заявява като активен участник на пазара на втечнен газ за Централна и Източна Европа", коментира държавният глава Румен Радев
"Булгаргаз" и унгарската компания "Ем Ви Ем СиИЕнерджи" (MVM CEEnergy) подписаха в Будапеща меморандум за доставка и търговия с втечнен природен газ.
Още по темата
В присъствието на президента Румен Радев и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан от страна на българската компания меморандума подписа изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева, а от страна на "Ем Ви Ем СиИЕнерджи" - генералният директор Ласло Фрич, предаде БТА.
Меморандумът е в резултат на съвместните усилия и активната съвместна работа на президентската институция и българското правителство, заяви Румен Радев пред журналисти.
"Това е споразумение, което отваря нови хоризонти за Българя. В резултат на проевропейската политика на служебното правителство ние извършихме пробив - получихме достъп до терминалите за втечнен газ и газопреносните мрежи и на Гърция, и на Турция. Именно благодарение на това днес България вече е не само страна, която консумира газ, през чиято територия преминава газ, днес, с това споразумение, с тези вече възможности, които имаме, България се заявява като активен участник на пазара на втечнен газ за Централна и Източна Европа", коментира държавният глава.
Според него страната ни се превръща във фактор, който допринася за стабилността на доставките и диверсификацията на партньорите на България. По думите му това е само началото и България ще се позиционира като незаобиколим в търговията, доставките и гаранциите за доставките на втечнен газ.
По-рано днес президентът участва в Срещата на върха по демографските въпроси в Будапеща.
На срещата си с българския държавен глава по-рано премиерът Виктор Орбан изрази високата си оценка за надеждността на България за доставките на природен газ по Южния газов коридор и изрази готовност за последващо задълбочаване на двустранното партньорство. Обща бе оценката, че значимостта на Южния газов коридор ще продължи да нараства и са необходими последващи действия за увеличаване на капацитета за пренос на природен газ през България.