Берлин планира национализация на активи на "Роснефт", руската компания се готви за битка в съда
Позовава се на това, че може да бъде застрашена енергийната сигурност на страната
Германското подразделение на руската държавна компания "Роснефт" се готви за тежка съдебна битка, след като Берлин обяви, че планира да национализира активите й в страната, съобщават ДПА и Ройтерс, цитирани от БТА.
Още по темата
Германският министър на икономиката Роберт Хабек е уведомил по-рано тази седмица "Роснефт", че правителството планира да изземе германските активи на компанията, допълвайки, че ще вземе всички мерки, за да защити правата на акционерите.
Министерството е посочило, че ако "Роснефт" си върне контрола върху германските си активи, сред които е захранващата Берлин с горива рафинерия "Швет", тя може да спре работа, тъй като работещите с нея доставчици могат да откажат да я захранват, посочва в изявление в "Линкдин" юридическата кантора "Малмендир легал" (Malmendier Legal). По този начин може да бъде застрашена енергийната сигурност на Германия.
Рафинерия "Швет", в която "Роснефт" владее 54,17 на сто, беше поставена под пряко държавно управление през септември 2022 г. заради руската инвазия в Украйна. Попечителството е валидно за шест месеца и вече е удължавано два пъти. Правителствени източници казаха на АФП, че сегашното попечителство приключва на 10 март и без по-нататъшна държавна намеса има риск за операциите на Роснефт Германия. Поради това Берлин проучва възможността за национализиране на дейността на компанията, казаха те.
Финансовият всекидневник Handelsblatt съобщи, че компанията е била поканена на изслушване от правителството, което е официална стъпка към национализация. Изслушването е част от проучването на хода и все още не е взето решение.
Кремъл заклейми плановете за национализация, а говорителят на Путин Дмитрий Песков обяви, че предстои битка с "всички възможни правни действия".
"Евентуалната национализация на активите на "Роснефт" в Германия всъщност ще бъде експроприация на чужда собственост", каза Дмитрий Песков и предупреди, че "този ход ще има последствия за репутацията на Берлин".
"Това не е нищо повече от експроприация на чужда собственост", подчерта представителят на Кремъл, но отбеляза, че "засега самата компания защитава своите интереси". Прессекретарят на президента нарече корпоративен въпросът дали е възможна размяна на активи между Роснефт и германски компании.
"Държавата винаги е защитавала интересите на нашите компании, нашите граждани и ще продължи да го прави", подчерта Песков, "Ние не изключваме нищо, за да защитим нашите интереси и да противодействаме на незаконни стъпки".
В същото време подобни стъпки на Германия и други западни страни, според прессекретаря на президента, подкопават "икономическите правни основи в европейските страни", "абсолютно обезценяват инвестиционната привлекателност на тези страни и, разбира се, имат много дълбоки последици за тези, които приемат такива решения" - юридически, имиджови и "в крайна сметка икономически".
Москва и Берлин не водят диалог на ниво държавни агенции, тъй като комуникационните канали са унищожени, каза Песков, коментирайки възможността за взаимодействие по въпроса за изземването на активите на Роснефт в Германия.
"Няма никакви преговори между Москва и Берлин, ако имате предвид на държавно или правителствено ниво. Тези канали всъщност вече са унищожени и липсват", каза още Песков.
Ходът на Германия да поеме контрола върху операциите на Роснефт в страната идва на фона на нарастване на напрежението между Москва и Запада след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.