Японската тайна за спестяване на пари
Смята се, че голяма роля в спестовността им играе Какейбо. В превод от японски език означава "домашна счетоводна книга"
Обратно в новинатаКоментари - Японската тайна за спестяване на пари | Бизнес.dir.bg
Коментари
За да мислиш за пестене първо трябва да можеш да си покриваш основните разходи. След това, всеки сам си решава.
Странни типове са, имайки на в предвид колко десетилетия, каква инфлация ги гони. Но нека да погледнем настоящята година, с много мъки, клизми и измислици успяват да ни залъжат, че инфлацията примерно е 7 процента. Когато нещата бяха що годе нормални, нормалната инфлация риташе 3до4%, сега тя удря 14. естсетвено в този пакет на поскъпващите неща не влизат много ежедневни и жизненоважни разходи, примерно отопление, ток, бензин а влизат неща от, примерно Каскети, гъдулки, парашути. Та нека сметнем при едни 20% покачване на храни, енергия ( и в много случаи е 200% като желязо, дърво...) Бе стискаш, стискаш а на края кинтите спестени с кръв, мизерия и студ се обезценяват годишно с между 5 и 200% за година
Японци, Немци, Англичани пестят добре, карат обикновени коли, носят обикновени дрехи, купуват си акции от които печелят допълнително. На другия полюс сме Българите - на първо място е колата, трябва да е Майбах, Ферари, Порше, в най-лошия случай Мерцедес ЖСЕ . След държавната измама наречена "Приватизация" акции вече никой не купува, а и не съм чул някой да каже или напише че е взел дивидент. Изобщоо от капитализъм до капитализъм има разлика и на първо място излиза националния манталитет.
Когато пишете подобни статии, не е лошо да се поинтересувате повечко от културата на дадена страна. В Япония си имат традиции. Включително и свързани със семейството и разходите за него. Ето ви две от тях. 1. Когато се омъжи и роди дете, японката спира да ходи на работа - остава да се грижи за дома и детето. Мъжът трябва да осигурява прехраната и т.н. 2. Всичко, ама абсолютно всичко, което мъжът изкарва, го дава на съпругата. Тя му отпуска пари за неговите лични нужди и ежедневните му разходи. Точно както ние даваме джобни на децата или да си купят определено нещо. Реално тя е финансистът на семейството. Подобни неща може да изглеждат странни, но това е Япония. Както е написал някой тук - друга планета ...
При лъскавия капитализъм беее... Пък ние едно време не знаехме такива "тайни" при гадния социализъм!
Не съм чул от някой познат с добра квалификация, да не смогва на тази инфлация. Има мрънкане за заплати, които изостават, но всичко си е наред. С димпломирането, ученето тепърва започва. На 25, на 30, на 40, на 50.. Единственият полезен ход за хората, които разчитат на заплата, е да повишават квалификацията си и да задълбочават познанията си. Болшинството от хората ги мързи. Това е. Остава им да страдат и да недоволстват. С горното, не съветвам никого да се променя или да прави неприятни за него неща. 'Секи сам си преценя'
Мисля, че с тази статия искат да ни кажат не как да трупаме капитал от спестявания, а как да живеем икономично, и да се задоволяваме само с най-необходимото.
Преди да грабнем възможностите ,трябва да се качим на автобуса за София . Децентрализацията умря а с нея и България .
Че едно време спестявахме бре, даже и ДСК имаше. Вярно, жените не спираха напълно да работят, но имаше доста мъже, които даваха парите си на жената и тя оправяше сем. бюджет. А по-едри неща - кола, апартамент, се обсъждаха и планираха от двамата.
Йената е била около 300 до 250 йени за долар 1970=1980 година . Последното десетилетие е около 125 йени за долар . Измерено в долари йената е два пъти по силна спрямо 1980 година . Ако продължава макро тренда би трябвало 1 йена да е 100 долара и предполагам до година две ще е така . Спрямо долара няма обезценяване . Аз не съм експерт изобщо но това че японските граждани си изкупуват държавния дълг сами ,предполагам е добро дело докато самите японски граждани забогатяват . Тоест гражданите изкупуват бъдещите инвестиции на страната си . Аз бих желал АЕЦ Козлодуй и Белене да се предложат за инвестиция към българските граждани чрез акции а не да се дават на чужди консорциуми .
С повишаване на квалификацията най-много да вземат да те товарят повече. Ако се надяваш на повишение, по-добре се откажи. Повишенето е ако си потърсиш ново работно място и евентуално там се съгласят да ти предложат по-висока заплата. Идеята на това да работиш за някой шеф е той да печели, а не ти. Подобно на закона на джунглата, изяж, за да не бъдеш изяден, законът на капиталистическата джунгла е: или ще използваш някого, или някой ще използва теб.
А тука крадат спестеното направо през банките- хиперинфлация, обезценяване на спестяванията, банкови фалити Ееееее как се пести тогава ве?
Добре си го написал/а. Кратко, точно и вярно! И завършека ми хареса :) "Оценям го" ;-) Надявам се четящите да си извадят поука и подобрят житието. Сполай ви! :)
Жената преди 2-3 месеца купила тарелка с баклава за 2 лева. Вчера за 8 лева - същата тарелка, от същата фирма, от същия магазин. На кой софийски идиот да му кажа, че инфлацията не е неговите измислени и лъжовни числа!? За това - който ходи на избори и гласува, освен читаците и мангалитъе е българоубиец, прежде споменатите по рождение са такива! Слушайте по-умните от вас, четете между редовете и блоговете - засега само там е написано вярното. Масовите медии са лъжа и измама, това им е целта, за това им плащат големите заплати! Говорителка в БНТ със 7 бона, а???
трябва да се пазим от повишаване на квалификацията! Хора, осъзнайте се докато е време! Току виж, са ви натоварили с повече работа.
Трябва да се спомене, че проблемът на Япония е точно спестовността. От 80те год до сега Япония е зациклила- дефлация, слаб или никакъв ръст. Кореа, Китай ги издухаха… Имат много възрастни хора и много хора, които спестяват. Държавата се опитва да направи инфлация, но не става. Така, че спестовността е добродетел, но представете си какво ще стане, ако всички само спестяваха.
Той преценя, ти оценяш, а аз накрая сглабям. И нищо вярно няма. Парадигмата е обърната отдавна. Както BlackStone провлачи крак с "Пари ли? Какви пари?!", скоро въпросът ще е не за return on the investment, but return of the investment. Това ще повлече всички, барабар с все квалификациите. Всеки, който си капитализира труда, т.е. квалификацията е по дефиниция работническа класа, без значение размера на заплащането. А, пролетариатът винаги пръв го отнася.
ДА бе спестовни, затова са с един от най-големите държавни дългове. 225% спрямо БВП. Направо големи спестовници.
Повишаването на квалификацията е нещо банално като грижата за здравето - необходимо, но не достатъчно условие. Много други фактори са далеч по-определящи, като т.нар. networking, активи и характер.
Ами светът ще стане по-малко ресурсоемък и консуматорски. Обратното на американската иконоимическа проповед, коятро успя да зарази и България!
Пропуснахте най-важното условие /предпоставка/ : да живееш в Япония, не в България. Я се опитайте да си купите едно яйце , трябва да търсите пазар или някое малко магазинче, ще ви изгледат " на кръв" , ако въобще се съгласят да си развалят приготвените опаковки /кесийки/ с яйца. И в този ред.... нататък..
Човек може да живее без всичко, но това живот ли е. Кеф цена няма и по-добре да мислиш как да изкараш, не как да спестиш.
Идеята ви е отлична, но и мафията ни не е за изпускане. Тя дали ще позволи вие и още 5 милиона българи да получават дивиденти от атомните централи?
За мен инфлацията не е съотношението йен долар а колко неща си можел да си купиш със 1000 йени преди 20 години и колко ти струва сега. също в уравнението трябва да влезе и средната заплата, вероятно изпускам още няколко точки. Бих казал, че инфлацията е колко и как работиш за да постигнеш един жизнен минимум и дали като къташ кинти в банката те не се изпаряват. Примерно при 4% инфлация, която общо взето се смята за здравословна, след 10 доини твоите пари в банката ще са загубили над 40% от покупателната си стойност
Браво! Това явно е нация, която наистина уважава жените и труда им - както навън, така и вкъщи. Не роптаят японските мъже защо тя си стои вкъщи и те я "издържали", защо се пенсионирала по-рано, защо не работела тежък физически труд и тя. Нещо непознато у нас. Тук експлоатацията е до дупка и пак има недоволни - това ни е традицията.