Коментари - Водородната енергия - много скъпа и дори опасна мечта | Бизнес.dir.bg
назад

Водородната енергия - много скъпа и дори опасна мечта

С какво заменяме изкопаемите горива, чиито технологии за добив, преработка, пречистване, транспортиране, складиране, употреба и саниране са широко известни

Обратно в новината
| Автор: 3e-news.net

Коментари - Водородната енергия - много скъпа и дори опасна мечта | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Определено бъркате и двамата... Така де .... ти споделяш метод на задвижване при който газовата турбина се явява двигателя, а аз ти споделям за система при която газовата турбина задвижва синхронен генератор който генерира електро енергия за електрическия двигател който задвижва автомобила. Дори и като двигател газовата турбина не се нуждае от буферен акумулатор, каквото и да е това, а от подходящ редуктор който за съжаление е много скъпо и обемно нещо когато говорим за турбини които се ползват като задвижващ механизъм, било то газови или парни. Пред мен са отваряли 25 мегаватова парна турбина на супертанкер за превоз на суров петрол и знам за какво иде реч. От друга гледна точка контрола на турбината било то газова или парна когато е свързана към товар е много по-елегантен от което и да било ДВГ. Това не ти е турбото на колата, нито турбината на самолета - те са съвсем друга бира, и извън темата въобще. От чужбина .... Не е заради това че са по-икономични или по-ефективни. Дизеловите мотори замърсяват много повече от бензиновите, но лобито на петролните крале ги спонсорира да се наложат преди време. В ЕС Германците са тези, които определят правилата при ДВГ/автомобилите. В ЕС говорят за СО2 като основен замърсител, но изключват NOx газовете а също и праховите частици от изгарянето на въглеводородите. Затова и имаше дизелгейт. А защо промотираха дизеловите автомобили така масово за гражданите като лични автомобили е, това е друга бира. Суровия петрол е основно две категории - Лек и Тежък. От лекия петрол се рафинират основно леките фракции като бензин, бензен, бензол, тулол, ксилен, керосин и подобни и известно количество дизелово гориво. От тежкия суров петрол се рафинират основно мазут и дизелово гориво, там леките фракции са много по-малко отколкото при лекия суров петрол. Цената на лекия суров петрол е между 10 и 25% по-скъп от тежкия суров петрол, в същото време тежкия суров петрол в природата е 2 до 3 пъти повече от лекия. Лек суров петрол са Арабски лек/Arabian Light (въпреки че в Саудитска Арабия има изградени огромни установки на Арамко, които олекотяват тежкия суров петрол/Arabian Heavy), руския Урал е с характеристики почти като на Арабския Лек, Брент от Северно Море също е лек - това са и трите основни леки. Тежките са много - от Арабски Тежък до Венецуела Ориноко който е в огромни количества. И когато имаш такова разпределение е ясно че дизела е в много по-големи количества но трябва и някой да го купува по-масово от бензина, затова и промотираха масово дизеловите двигатели за леките автомобили - почти няма автомобилна компания по света (освен може би Тесла) при която да няма акции собственост на петролни шейхове или петролни бизнеси, така че те имат доста тежка дума при вземането на решения накъде ще се движи развитието на автомобилната индустрия, по-точно с какъв двигател.

Революцията в морското дело/транспортни,военни и др./ се случи само и единствено на дизеловите агрегати.Веднага след това и в сухопътен транспорт на стоки и пътници и за това има причини ,които са общо известни и подлежат на дискусия само в друга галактика.

Тогава кажи дали е възможно и дали е лесно да се преработят отпадни масла, пластмаси, животински мазнини и др. въглеводороди до леки горива като се наситят с водород. На скоро имаше статия, че германците вече имат разработено нещо с размерите на контейнер, но пак информацията беше твърде оскъдна. Друг въпрос на който не съм намерил отговор е, до колко температурата влияе на процеса електролиза? Защо? Защото ако се заложи на електролиза чрез електричество от соларни панели то КПДто на соларните панели в момента е около 18-21%. Топлинните слънчеви панели /за топла вода, въздух .../ са с КПД към 80%. Говоря за влияние на НИСКИТЕ температури до около 100 С, не за температурно разлагане! Що се отнася до ... газова турбина като двигател... Дори да задвижва генератор, всички турбини имат общ недостатък - не могат да работят ефективно в големи диапазони на натоварване и различни обороти. Ако условно автомобил е с турбина ще му трябва скоростна кутия с ... 10 предавки. Ако е с ел.мотор предавките са 2-3. При ДВГ си ги знаем 4-6.

като му гледам снимката и виждам надписа на челото Петролен Лобист

Вие ми споделяте информация за горене на водород - това за момента е изключително скъпо като технология, заради материалите и системите за безопасност които е необходимо да се произведат. И в крайна сметка опирате пак до резервоарите с втечнен водород, а втечнения водород откъде в такива огромни количества да задвижи автопарка на Германия. Като сметна само колко намазани коли като Порше, Мерцедес, БМВ, Ауди и т.н с ДВГ-та с обем над 3 литра и еквивалентна мощност от 200KW и нагоре се търкалят из държавата им, трудно биха ме убедили германците, че ще пълнят резервоарите си с водород. А и да споделя друго - в началото на 90-е, мисля че беше някъде между 1992 и 1984г Волво направи прототип - автомобил задвижван с електродвигател, а генериращата система беше от малка но много мощна газова турбина задвижваща синхронен генератор. За гориво можеше да се ползва както метан, така и пропан-бутан а също и керосин. С едно зареждане автомобила изминаваше близо 1000km, а еквивалентния разход изразен в бензин излизаше 1,7 литра на 100км. Знаеш ли какво се случи с този проект? - Нищо. След презентацията на прототипа на световно изложение Волво започна да изпитва финансови проблеми и май малко след това ги купи Форд Мотърс. А и в средата на миналия век Генерал Мотърс произвеждаха серийно електроавтомобили - EV1 (Electric Vehicle 1). Знеш ли какво се случи с EV1 в Щатите? Убиха го. Препоръчвам да се гледа документалния филм “Who Killed EV1” за да разберете за какво иде реч. Ако това убийство на EV1 от САЩ не беше се случило в средата на миналия век, мисля че днес света щеше да е много по-различен, поне във автомобилния транспорт. А към другия коментатор - лития, добив, преработка и т.н е един от най-замърсяващите процеси, явно това убягва на много хора които искат да са много еко карайки кола с литиеви батерии.

само че турбината не може да реагира рязко на външните въздействия. Тоест като натиснете газта бавно набира обороти, а като натиснете спирачката се върти още дълго време. Затова най-доброто решение в случая е турбина с буферен акумулатор и в този смисъл буталния двигател ще отиде в историята. 80-та не са били налични необходимите акумулатори в смисъл имало ги е - подводниците с тях са работили но не са били подходящи за автомобил. Ако са с нужния капацитет стават прекалено големи

Аз си мисля, че вероятно наложените ограничения върху дизелните мотори са поради интереса на петролните компании. Просто дизелните мотори са значително по-ефективни и харчат по-малко. От това петролните компании НЕ печелят.

Този приятел май нищо не знае (или не иска да знае) за високотемпературните горивни клетки, работещи при 700-800С, в които като в обикновена батерия се произвежда без горене ел.ток чрес сливане на водород и кислород с КПД до 65%! Такава клетки са създадени навсякъде по света (и у нас), а една експериментална клетка работи в Германия вече 10 години без прекъсване. Там е бъдещето, а не в атмосферното горене на водород.

Колко струва произведената по този начин енергия?

Както каза господинът. Това за цената е досадна подробност. При оптимизиране на технологията цената ще падне. Както при ЛЕД лампите, както и при слънчевите батерии, както и при всичко...

ще правим водород от ток за да можем да правим ток от водорода? Водородът би имал значение за автомобилната индустрия (там вече има смисъл от горивни клетки). Но съхранението му е трудно до невъзможност. Отделно - виж кпд на въпросните клетки.

Какъв късмет, че има такива способни и здраво стъпили на земята хора като Щерю, който 50 години проектира въглищни мини. Добре че е той, щото иначе германците щяха да похарчат милиярди за нищо. Те никога нямаше да се сетят, за тези опасности, за които говори Щерю. Браво!! Щерю - канцлер!!

Впрочем, и германците нищо нямаше да направят, ако Меркел не се притесняваше от нарастващата популярност на Зелените сред промитите мозъци и не правеше опит да задържи властта за партията си. В ХДС има голяма опозиция на предлаганата зелена политика, защото твърде много ще засегне бизнеса. Някой дава ли си сметка, че правителството в Германия ще отпусне 40 милиарда евро на въглищните региони, за да компенсира загубата на работни места? Въпросът е колко ще отпусне правителството на България на нашите региони. Засега нищо. И тук нарочно не споменавам целевото финансиране от ЕС, което е крайно недостатъчно (намалено беше повече от два пъти) и което правителството вместо на три, иска да отпусне на 11 региона в България въпреки че Европейската комисия е против. Това означава, че нашето правителство идея си няма какво да прави с хората, които ще загубят работата си, и с регионите, които ще се простят с традиционния си поминък. А за това ще плащаме всички ние - обезщетения за безработица на хиляди хора, фалити на стотици свързани с това производство фирми в цялата страна, изтичане на човешки капитал и т.н. За цената на електроенергията да не споменавам.

Някой от тук пишещите говорят за водородни клетки!? Кой от вас си има представа какво представлява водородна клетка 100KW, която е и най-насовата за т.н автомобили задвижвани с енергия от получена чрез водорода. А сега си представете 20 Гигавата мощности изразени във водородни клетки!!?? А сега си представете лек автомобил използващ чист водород като енергоносител за задвижване - два резервоара взривоустойчиви, разчетени на 70 Мегапаскала, което е 700 Бара налягане, с общ капацитет 5kg втечнен водород и с пробег с едно зареждане 700km - това е Тойота Мирай. Горивната клетка е полимер електролитна, тежи 50кг и произвежда електроенергия 100KW, може да си закачиш и къщата към колата. Но... проблема е че пак трябва да заредиш резервоарите с чист водород, а от къде чист водород за да захрани цяла Германия например? На този въпрос ще получите единствено и само уклончиви отговори. За сероводорода - професията ми е свързана с въглеводороди, енергия, природен газ повече от 30 години. В моите среди сероводорода е наречен “тихия убиец”, защото подходяща концентрация те праща при Свети Петър само с едно вдишване. И не е необходимо да отделяш водорода от сероводорода за да ползваш водорода като енергоносител, самият сероводород е енергоносител и гори при определени условия, само че проблема е какви боклуци/отрови се отделят при това горене. Не е водорода този който ще промени света енергийно, не са нито перкито, нито фотоволтаиците, единствено овладяването на ядрените сили (силни и слаби) - разпад/синтез могат да направят качествен скок в развитието на енергетиката и транспорта на планетата ни.

газова турбина с двоен цикъл, горящ водород с температура 3000К и на изхода имаме наситена водна пара 500К 1-500/3000 = 5/6, тоест 83 процента. Турбината е малка, компактна и има най-добро съотношение мощност към тегло. Горивната клетка със зор го докарва до 60 процента теоретичен и то с хиляди чалъми

Не е необходимо водородът да бъде във вид на газ! Може да е във вид на хим.съединение н литий или редкоземен метал и да се отделя чрез използването на топлината от работата на горивната клетка (HTFC).

В САЩ е ЗАБРАНЕНО автомобили на газови уредби да влизат в обществинни паркинги. От съображения за безопасност от инциденти. Ако добавим и съображения за антитероризъм, автомобили с балони под налягане никога няма да станат масови в САЩ. В САЩ дори ДИЗЕЛА е проблем, защото американски производител не може да произведе масов, евтин, икономичен и ТИХ дизелов мотор. Затова, чрез извиване на ръцете, САЩ изгониха европейския дизел от пазарът си. Тойота и Хонда никога не са пускали и няма да пуснат дизел в САЩ. Защото веднага ще ги осъдят за милиарди $ в измислени дела. В САЩ е невъзможен автопарк от високотехнологични автомобили. Защото производителите ще бъдат разорени от Lemon cases(некачествени автомобили в гаранция) отворени срещу тях от адвокатите на собствениците на коли. В САЩ най-скъпата част от автомобила е поддръжката му в гаранция от висококвалифицирани техници. Бъдещето е в ЛАГЕРНИТЕ КОЛИЧКИ - 1 електромотор и 1 батерия. Евтино производство, евтина гаранция, масово потребление от всеки и навсякъде. Държавите притежаващи залежи на дефицити и краен по количество литий....ще бъдат демократизирани. А промишлените нужди от електроенергия ще бъдат чрез атом, вятър и слънце. Ако успее технологията за студен термоядрен синтез, великите сили ще станат още по-велики.

Добре е, че се дава думата и на специалисти, а не само на зелени мечтатели. Обществото има правото да знае колко ще ни струва енергийната трансформация и да прецени дали е готово да плати високата цена.

Скъпа или евтина- няма значение щото целта е да се отрежат китай, руснаци и турци и други конкуренти. Няма как да им спреш стоките инак.

Твърдотелни горивни клетки - Solid oxide fuel cells!!!

Поредната чиновническа глупост в интерес на определен промишлен кръг. Спомнете си налагането на биодизела. Гориш 100 л нафта за да получиш 80 л бшодшзел! Отделно парите които направиха производителите на инсталации за производство на биодизел! А въглеродния отпечатък за необходимата ел енергия, на производството на инсталации????

Типично по нашенски. То не е измислено още, ама вече казваме, че няма да стане. Това е разликата между прогресивния свят и българския дебилизъм.

Може "случайно" да забележите, че носители на прогреса са високоинтелигентни и образовани личности, а не недоучили, но свръх амбициозни индивиди! (примери - дал Господ)

примерно Майкъл Фарадей, Томас Едисон, Йохан Кеплер дето е взел образованието си покрай датчанина Тихо, Рамануджан и други все високо образовани хора но с гигантски принос към прогреса

За да ПРОИЗВЕДЕТЕ водород от водата ще ви трябва ЕЛЕКТРИЧЕСТВО. После ако го горите този водород за да произведете ЕЛЕКТРИЧЕСТВО то сте на пълна ЗАГУБА. Теоретично, вложената енергия за разлагане на водата /за производство на водород/ ще е толкова колкото ще се получи после от изгарянето на същото количество водород. Така се получава, че водорода е само НОСИТЕЛ на енергията. За да има ПОЛЗА трябва цяла СИСТЕМА от тръби, кабели, съоръжения... НАпример: Слънчеви панели произвеждат ток когато има слънце. Този ток е в пъти повече от необходимото за момента. Изличъка се ползва за разлагане на вода и производство на водород. Понеже водорода е опасен и труден за съхранение е добре да се преработи веднага. Това може да стане като се ползват дори отпадни ВЪГЛЕ-ВОДОРОДИ. Това са масла, пластмаси, животинска мас и мн. др. Характерното е, че те съдържат много ВЪГЛЕРОД. Когато се "добави" водород ще се получат по-леки въглеводороди от типа на газове метан, етан, пропан, бутан... Точната технология е задача за разработка на химици и инженери. Хубавото на изброените въглеводороди е, че съдържат относително повече водород и технологиите за съхранение и транспортиране са вече усвоени. Така ние можем да съхраним излишната слънчева енергия и да е изразходим в друг подходящ момент когато няма слънце - през нощта или зимата... А също и да е пренесем тази енергия по тръбите под формата на газ метан или в цистерни /пропан, бутан.../ В крайна сметка за да получите ВОДОРОД ви трябва ЕНЕРГИЯ. Понеже в статията се споменава и за саниране. Разбира се като ТОПЛОИЗОЛИРАНЕ на сгради. В България по селата е имало стари къщи плетарки. Те са правени от плетени пръчки измазани с кал. Това на практика е сграда която е с добра ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ защото така изгредената "стена" е оставала куха, а именно тази кухина е топлоизолацията. В съвременния вариант се ползват материали с различни търговски наименования, но всички те са на базата на едно - полистирол. Полезното в случая е, че се ПЕСТИ енергия. Не забравяйте, че дори енергията да ви е безплатна, тя трябва да се пести, защото самото и изразходване води до ЗАМЪРСЯВАНЕ на природата. А това последното все още повечето хора не го проумяват. Обяснавам на кратко: Ако имате безплатна енергия и вкючите на всякъде да е топло, то това означава излъчването на огромно количество топлина в природата и загряване на планетата.

По твоята логика не трябва да има живи същества, защото за поддържане на живота е необходимо гигантско нарастване на ентропията в околната среда - това, което наричаш "замърсяване"

Браво! Най-после малко здрав разум. Така или иначе, зелената енергия ще ни бръкне дълбоко в джобовете. Само пълни наивници не могат да го разбират.

Това за Запада се отнася. Тук сме си на класическа въглищна и атомна енергия. Чудесен микс за здраво детство и живот! Но пък ще е по-евтино.

Всъщност, настоящият енергиен микс осигурява сигурност на енергийните доставки. При зелената енергия сигурността при сегашното развитие на технологиите е химера. За сметка на това, много зелени апологети ще захлебят.

Господа, екзалтирани, но недоучили оптимисти, драскащи по долу, запознайте се със ЗАКОНА ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА ЕНЕРГИЯТА!!! Също така и с КОЕФИЦИЕНТА НА ПОЛЕЗНО ДЕЙСТВИЕ на достъпните в момента технологии! Също така и със СЕБЕСТОЙНОСТТА(цената) на инсталациите произвеждащи водород! (вредата, при производството им върху екосферата, изобщо не коментирам) Казвам го на разбираем за вас език: ОТ ПРЪДНЯ БОЯ НЕ СТАВА! Почти всички съвременни, т.н. "екологични" енергийни проекти са САМО ЕДИН ПЕЧЕЛИВШ, НО МРЪСЕН за съжаление БИЗНЕС!

Ама капцитет сме имали!

Милионер стана. Що накраде от Марица Изток. Как няма да защитава кражбата.

2800 градуса... бах тези водородни коли сигурно награват повече от ракетите. Как не се пържат хората вътре.

на този логиката му е от тупа 16 век: "Железни кораби??? Ма вие луди ли сте. Знаете ли колко тежат? Де сте видели желязо да плава. Какво какво??? ДА лети? Само птиците могат да летят, а вие искате желязото да лети!!!"

Чичкото малко е пообъркал листчетата. Идеята да се изгаря водород е доста едностранна, в някои случаи налудничава. Водородът е междинен преносител на енергия между фотоволтаичната или вятърната електоцентрала и подвижния консуматор на енергия. Това може да е превозно средство - кораб, самолет, автомобил. В него водородът не се изгаря, а във водородна клетка се преобразува в електричество. Това електричество задвижва двигатели, електроника, фарове и т.н. Енергетиката няма нужда от водород като междинно гориво. Там се работи само с електричество.

Верно е, че си пишман енергетик!

чичкото просто е луд за вързване. Ще гори водород. Водорода се подава по горивна клетка. ДА вземе да провери как се задвижеват водородните коли и дали има горене в двигателите им.

в турбина да се гори. С двоен цикъл и акумулаторен буфер. Горивна камера, която да се охлажда, газът излиза от нея с някаква скорост, тоест разширил се е и следователно се е охладил и температурата му не е колкото казва господинът от статията. Че за метана също са сходни условията ама газовите турбини си работят

да да... точно така ще добиваш електроенергия от водород. Седнете почетете малко бе.

Абе аз ли нещо не разбирааам??? За какъв водород ми говорят, от КЪДЕ ще го вземат? Ей така, щрак с пръсти и готово, ето ви водород на воля! Говорят или пълни глупости или информацията е с мноооого липси.

пиролиза на вода с енергия от слънцето. Практикува се вече десетки години.

ЕЛЕКТРОЛИЗА

Промиха мозъците на всички до 30 годишни, че въглищата са остаряла и замърсяваща индустрия и сега те са убедени, че трябва да сме “еко”. Няма проблем Китай и в момента изграждат нови ТЕЦове на въглища в размер на 25% от вече инсталираната мощност, за да може с това електричество да произведе и да набута на европейските идиоти “евтините” фотопанели. След това да си продава евтините стоки със съмнително качество, а европейците, понеже сами си режем клона, единствено ще можем да станем екскурзоводи на братята китайци като идват на почивка в ЕС. Каквото сам си го направиш, никой не може да ти го направи!

на въглищата наистина е остарял. Погледнете само колко сажди отделят. Това са неизгорели въглища, които отиват в атмосферата ако не се филтрират. По-удачно е от въглищата да се прави синтетичен газ и той да се гори. По-чисто е най-малкото.

Оня ден стоя и гледам зеленясала вода. Какво и трябва? Бълбукатор, тоест нещо, с което да вкарвате въздух в нея, може и една проста перка, дето да я върти вятъра, малко л ... ъъ биологични отпадъци, малко закваска с водорасли и много светлина. Накрая имате биомаса. А щом имате фотосинтеза значи имате захар. Щом имате захар значи може да ферментира. А като ферментира се носи на казана. Преварка и имате чист спирт. Който гори между другото

Някой в България да е чувал за възобновяеми източници на енергия? Това слънчева енергия, дето я имаме в изобилие - защо не се използва? За битови нужди поне.... Ако върху всеки блок се инсталират слънчеви батерии, хем хората няма да плащат, хем околната среда ще е чиста. България може да бъде лидер и пример за това.... Ама енергийната мафия как ще изпусне келепира? А некадърните и продажни политици как ще си докарват рушвети?....

Не си прав/права. Слънчеви панели стават да затоплиш бойлераи д отам. Нямат нужното кпд, ОСВЕН ТОВА, за да се произведе панела природата се замърсява доволно много. Трябва си ток, от АЕЦ или по-нов тип ядрени централи. Ако искаш да си суверена страна де..

Чували са някои, а ти чувал ли си че вечер и зимата потреблението на ток е значително и че слънцето грее когато си иска? А зимата и нощем не ще. Слънчеви панели имаме премного вече.

Kakiv glupak e tozi. Nikoy ne gori vodorod. Izpolzva se special I kletki kideto nishto ne gori a proti ha himicheska reakciya pri temperature po malka ot 100C. Az ne se uchudvam Che v Bilgariya vsichko e plateno. I novi nite sa platen I ot opredeleni krigove. Gorivnata, mafiya...

Какви са тези глупости? Хората вече и коли на водород имат (Тойота), съхраняват и зареждат в коли... Да не говорим за възможността за термо ядрен синтез...

чист водород нататък лесно - има едни реакции по които немците са си правели синтетични горива през ВСВ. Те са добивали водорода от въглищата.

Водород от въглищата трудно - в тях има само въглерод. Водород се добива от природния газ - затова азотно-торовите заводи им трябва метан (природен газ) и азот - който си взимат от въздуха и като резултат произвеждат амоняк, от който по-нататък става амониевата селитра.

в природата нищо не се губи, демек ако изядеш едно кило праскови, грозде и цитруси ще изсереш едно кило лайна

а ако изядеш кило лайна, отзад ще излязат ли кило праскови, грозде и цитруси? явно някои неща се все пак се губят!

Това е кръговрат на веществата. Важи и при животните. После тори почвата или се изпарява и така нататък. От нищо нещо не излиза и от нещо нищо не става.

Що му давате да се изказва!

Няма страшно имаме огромни запаси на сероводород в Черно море. Ще станем нещо като енергиен Кувейт и Саудитска Арабия в необозримо бъдеще.

за да разградиш сероводорода ще ти трябва двойно повече енергия от тая, която ще получиш

Ти чувал ли си нещо за научно технически прогрес?

С прогрес и без прогрес за да се раздели сероводородът трябва енергия.

И какво ще чиниш със сероводорода? Жална ни майка, ако сероводородът от Черно море излезе на повърхността и се разстеле по територията на Б-я! Коя химическа реакция ще използваш за да отделиш водорода от сярата (серния триоксид) и какво ще правиш с него?

нали говориш за същото това Черно море на което имат излаз Русия и Турция, успех ти пожелавам нещастната ни Българийка да се вреди до каквото и да е повече от трохи. То ние до риба не можем да се вредим от турските рибари пък камо ли за евентуален стратегически енергиен ресурс.

Трябва повечко оптимизъм за да се получи каквото и да било.

И Икар и Дедал са били оптимисти!

Ееее автомобила нали има батерия, освен това автомобила произвежда ток докато спира. Един ако добавиш таван със слънчев панел и си победител...нищо няма да гориш в двигател, нали това е идеята!

Ако е облачно няма да работи.

да си раждат батерии, цена няма да имат..., ех мечти

Не знам дали издържа на градушки. Освен това самите панели се правят с отровни вещества и за направата се ползва ток и масово въглища в Китай. Не случайно го наричаха пренасяне на замърсяване.

Водорода има бъдеще като източник на енергия, но не в първобитния смисъл, в който този възрастен човек се опитва да ни обясни. Ако напишете в гугъл "итер франция", първия резултат, който ще ви излезе ще ви покаже точно как ще използваме водорода.

Няма такова нешо неутрален енергоизточник! Оксиморон. От 7.7 млрд души 1 млрд е бялото население, което намалява. Шанса растящото е черното и азиатското да население наполовина, за да има живот на тази планета още 500 г примерно. При сегашната ситуация всичко свършва с война след 100 г най много.

1 милиард да натделеят над 6.7 милиарда, каквито и свръх човеци да сте, свиквайте да се съобразявате с другите

но няма как, свиквайте иначе изчезвате

Поредното бившо научно величие говорещо глупости ... много бившо... 2020 сме и говори за неща, който ще се случат след още 20години , а те си седят в 1980 (примерно) и си държат на кюмюра ... ама защо не, като му дават пара да ги говори тези безмислици ...

Бившите ръководители на Минпроект се изказват както винаги некомпетентно и неподготвено. Не сме 1980 година живеейки през социалистическа България.

Или е много заблуден г-н инженера или е най-обикновен лобист! Кой е казал, че водорода ще се гори?!? Ало?!? Водорода се използва за създаване на ток в автомобила, който ще задвижва ел. мотора на автомобила. Или...няма да се зарежда автомобила с ток, а с Водород. http://butane.chem.uiuc.edu/pshapley/genchem2/C10/1.html

Алоо, а как се прави този ток, като двигател, който гори водорода, върти динамо, което зарежда батериите...

С електрически елемент, който консумира водород. Без двигател и генератор.

Драги, водородът винаги се използва енергийно като...гориво, т.е. винаги гори. Има много малко случаи когато той се използва за директен синтез на въглеводороди!

не позна. опитай пак, ама първо почети другаде.

Поредния стар пръдлю със знания отпреди 70г се изказа. До 2050г може да има коренно различни технологии за управление на химически процеси като горенето. То отсега умни хора впрегнаха компютри сами да рафинират лекарства с алгоритми за machine learning - тоя ще ми говори “с кюмура напред към бъдещето”.

Инж. Щерьо Щерев, миньор по призвание, дето явно има пристрастия, се изказал?!?И какво разбира Щерьо от техннологията за изгаряне на водород?Ами -нищо, но вече знае,че е скъпа и опасна!Така се изказал един виенски файтонджия за колите с ДВГ, като са се появили за пръв път във Виена и....ето ни години по-късно.....Времето редуцирало жиенските файтонджии на от 2000 на 50-100 и се появили таксиметровите щофьори....

А ти си голям експерт!

Тоя не е никакъв експерт. Само водородната енергия, слънцето и вятъра са бъдещето на енергетиката.

Голям си умник! Човекът ти говори не за инцидентно, а за масово използване на водорода като алтернатива на изкопаемите горива като източни на енергия. То и използването на биомасата като алтернатива на въглищата уж беше много "еко", ама се оказва, че не е точно така! все пак може би е да се вслушваме в мнението на експертите, а не по мангъровски просто да сме винаги контра, независимо от умствения и интелектуалния си багаж.

И какво очакваме да каже инж. Щерьо Щерев, заместник-председател на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия. От години има водородни автомобили, а той се притеснява за температурата на горене на водорода. Има различни начини да се използва водорода. Като пример работната температура на алкалната горивна клетка е 150-200 градуса. По важното е защо журналистите публикуват подобни твърдения без да ги проверят.

Аз такова само да попитам, а самия водород, как ще го получава???? Не за друго, а защото не знам да има много от него в свободен вид, още по-малко пък в течно състояние....

Водорода може и от солари и перки да се получава /фотолиза, хидролиза и т.н./По-важното е ,че може да се съхранява в големи количества и да се ползва когато е необходимо, което не може да се каже за произведеният ток........................

Имаше тази година мисля, че го бяха пуснали едно филмче за това как се произвежда, складира, транспортира и най-важното при какви загуби, водород за космическата промишленост (ракети) интересно е... прегледайте го.... накратко, при температура около 0 градуса, се констатира загуба от 1% на 24 часа. да той може да се скалдира... ама въпроса е къде и при какви условия.... в един момнет се окзва че произведената от водорода енергия не доближава и 10% вложанета за производството, съхранението и транспортирането му енергия... единствения шанс е намирането на друг източник на енергия, а не да търсим начини да прахосваме (защото загубите са си чисто прахосничество, не че енергията се е загубила, просто ние не сме я усвоили) тази която имаме и сега.... С какви солари ще произвеждаш водород, като те горките немогат да върнат вложената в тях самите енергия, ти ги натоварваш с още загуби и видиш ли голямо геройство си свършил.... На пракитика релаността е следната със съвременото технологично развитие, в това число и предложените нови методи, които се основават на същото технологично развитие, единственото което правим в сферата на екологията е да пренасяме мръсотия от едно място на друго, но като цяло тя си остава на Земята, а за сега поне от нея не можем да избягаме!

"...С какви солари ще произвеждаш водород, като те горките немогат да върнат вложената в тях самите енергия,.." Това може да го напише само изключително тъп и прост малоумник.